Tomasz Strzelczyk dodaje do barszczu. Wydobywa piękny kolor i podbija smak
Wielu ekspertów kulinarnych za najważniejszy składnik barszczu czerwonego uważa zakwas. Powinien być mocny i aromatyczny, najlepiej przygotowany samodzielnie. Jednak Tomasz Strzelczyk idzie pod prąd i stawia na inny dodatek do tej tradycyjnej zupy.
26.11.2024 13:07
Barszcz czerwony to jedno z najważniejszych dań wigilijnych, od niego często zaczynamy kolację. Ma głęboką, rubinową barwę oraz wyrazisty smak, w którym powinny być wyczuwalne nuty pikantne, słodkie, kwaśne. Jak to uzyskać? Jest na to wiele patentów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie buraki wybrać do barszczu?
Nie da się przygotować barszczu czerwonego bez buraków. Powinny być świeże, a po przekrojeniu ich kolor musi być jak najciemniejszy. Tomasz Strzelczyk, znany kucharz i kulinarny mistrz, twierdzi, że gdy będą pomarszczone, ich smak nie będzie dobry. Część pokrojonych buraków gotuje wraz z innymi warzywami. Do ugotowania wywaru potrzebna jest cała włoszczyzna, Tomasz Strzelczyk dodaje też cebulę i czosnek. Istotne są również przyprawy i suszone grzyby, by smak był rzeczywiście wielowymiarowy.
Co zamiast zakwasu?
Pod koniec gotowania barszczu dodaje się zakwas, który odpowiada za kwaśną nutę zupy. Utrwala też jej mocny kolor. Wielu ekspertów twierdzi, że nie ma lepszego dodatku do barszczu czerwonego, bo świetnie podkreśla jego smak, barwę i aromat. Jednak już dawna wiadomo, jak zakwas zastąpić. Wystarczy sok z cytryny, kwasek cytrynowy czy nawet ocet. I w tym kierunku poszedł Tomasz Strzelczyk. Zaprawia swój barszcz octem balsamicznym.
Postaw na włoski akcent
Ocet balsamiczny to dodatek, którzy kochają Włosi. Znamy go dobrze z letnich sałatek, bo jest idealny choćby do pomidorów z mozzarellą. Dzięki niemu barszcz czerwony zachowuje swój intensywny kolor, ale przy okazji nabiera głębokiego smaku i zapachu. Warto wypróbować patent Tomasza Strzelczyka.
Barszcz czerwony według Tomasza Strzelczyka
Składniki:
- 3 l wody,
- 2 kg buraków,
- 4 marchewki,
- 2 korzenie pietruszki,
- kawałek selera korzeniowego,
- 2 łodygi selera naciowego
- 3 średnie cebule,
- 1 por,
- 1 ząbek czosnku,
- 3 liście laurowe,
- kilka sztuk ziela angielskiego,
- 1 łyżka suszonego majeranku,
- garść suszonych grzybów,
- 1 jabłko,
- 100 ml octu balsamicznego,
- połówka cytryny,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
- Buraki obierz. Połowę z nich od razu pokrój na plastry i wrzuć do garnka, a resztę warzyw odłóż.
- Do garnka dołóż obrane cebule, czosnek, pietruszkę, marchew i seler. Do tego dodaj suszone grzyby oraz liść laurowy i ziele angielskie, a następnie zalej całość wodą. Gotuj na małej mocy palnika przez około 1,5 godziny.
- Z reszty buraków, jabłka i połówki cytryny wyciśnij w wyciskarce sok.
- Z garnka wyjmij wszystkie ugotowane warzywa, a także przyprawy.
- Tak przygotowany wywar dopraw solą, pieprzem i majerankiem, a potem dodaj przygotowany sok oraz ocet balsamiczny.
- Po doprawieniu nie gotuj już barszczu, wystarczy go lekko podgrzać.