Tradycyjny schabowy z zasmażaną kiszoną kapustą. Na sam widok aż cieknie ślinka
Tradycyjny kotlet schabowy z kapustą zasmażaną to przepis na obiad, którego nie można odmówić. Idealnie soczyste mięso i pyszna kapusta to strzał w dziesiątkę.
14.09.2023 09:49
Kuchnia polska zdecydowanie kotletami stoi, a tradycyjny schabowy to klasyk, który uwielbia większość z nas. Kruchy schab w panierce serwuję najczęściej w towarzystwie zasmażanej, kiszonej kapusty i gotowanych ziemniaków. Danie jest niesamowicie sycące i przy okazji bardzo pyszne. Idealnie sprawdzi się na niedzielny obiad czy nawet rodzinną uroczystość. To smak, do którego każdy z nas ma pewien sentyment. I nic w tym dziwnego, bo takie kotlety klepały nasze mamy, babcie i prababcie. Chociaż kocham kuchenne eksperymenty i kuchnię z różnych stron świata, to taki "schaboszczak" nie może się równać z niczym innym.
Cały przepis krok po kroku znajdziesz na naszym wideo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kotlet schabowy z kapustą zasmażaną - przepis
Składniki:
Zasmażana kapusta na schabowym:
- 150 g wędzonego boczku,
- 1 duża cebula,
- 500 g kiszonej kapusty,
- ½ łyżeczki ziela angielskiego,
- 2-3 liście laurowe,
- łyżeczka mielonego kminku,
- łyżka suszonego majeranku,
- łyżka cukru,
- 3 łyżki masła,
- 3 łyżki mąki pszennej,
- około 1,5 l wody + 2-3 chochelki wody z gotowania kapusty,
- 4 łyżki posiekanego świeżego koperku.
Kotlet schabowy:
- 4 plastry schabu wieprzowego o grubości 2 cm,
- 4 ząbki czosnku,
- 1,5 łyżeczki soli,
- 1,5 łyżeczki pieprzu,
- 3 jaja,
- 1 szklanki bułki tartej.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Zaczynam od kapusty zasmażanej. Na patelnię wrzucam pokrojony boczek oraz posiekaną cebulę i podsmażam. Nie dodaję żadnego oleju, bo tłuszcz wytopi się z boczku. Gdy cebula się zarumieni, a boczek zeszkli, dorzucam kiszoną kapustę, suszony majeranek, kminek, cukier, ziele angielskie oraz liście laurowe. Zalewam całość wodą i dokładnie mieszam. Gotuję na niedużym ogniu, pod przykryciem przez 1,5 godziny.
Krok 2. Kawałki schabu doprawiam solą oraz pieprzem i rozprowadzam na nim przeciśnięty przez praskę czosnek. Kotlety panieruję w rozkłóconych jajkach oraz w bułce tartej i odkładam na talerz.
Krok 3. Przygotowuję zasmażkę do kapusty: masło roztapiam i dodaję mąkę, Dokładnie mieszam i wlewam 2-3 chochelki wody z garnka, w którym gotuje się kapusta. Dodaję do kapusty pod koniec jej gotowania.
Krok 4. Do kapusty z zasmażką dorzucam na sam koniec posiekany koperek i mieszam. Zdejmuję garnek z palnika.
Krok 5. Kotlety smażę na rozgrzanym oleju roślinnym lub smalcu. Robię to z obu stron, aż apetycznie się zarumienią.
Krok 6. Gotowe kotlety serwuję z kapustą zasmażaną i gotowanymi ziemniakami. Przed podaniem posypuję dodatkowo koperkiem.
Smacznego!