PoradyTych grzybów nie susz pod żadnym pozorem. Zamieniają się w rakotwórcze bomby

Tych grzybów nie susz pod żadnym pozorem. Zamieniają się w rakotwórcze bomby

To najprostszy i najmniej pracochłonny sposób na przedłużenia żywotności grzybów. Dzięki suszeniu możemy cieszyć się intensywnym smakiem i aromatem owoców runa leśnego przez cały rok. Teraz, u progu wysypu warto przypomnieć sobie zasady, jakimi rządzi się obróbka grzybów. Czy wiesz, jakich nie powinno się suszyć?

Jakich grzybów nie suszyć?
Jakich grzybów nie suszyć?
Źródło zdjęć: © Pixabay

20.08.2023 | aktual.: 27.07.2024 10:52

Suszenie jest jedną z najczęściej stosowanych metod przechowywania grzybów. Nic dziwnego - dzięki tej praktyce owoce runa leśnego zachowują swój smak i aromat. Ponadto suszenie zmniejsza ryzyko psucia się żywności, dzięki czemu wydłuża się ich czas do spożycia oraz świeżość. Co ważne, nie każdy grzyb może zostać ususzony. Sprawdź, czego się wystrzegać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakich grzybów nie powinno się suszyć?

Suszyć można prawie wszystkie jadalne grzyby - ważne, by były jędrne i zdrowe. Prawie, bo istnieje kilka gatunków, którym suszenie po prostu nie służy. To m.in. kurki, gąski i rydze, czyli grzyby blaszkowe, kruszące się w procesie suszenia. Ponadto kanie mogą stracić smak i aromat, a kurki stać się gorzkie. Rydze natomiast zawierają dużo białka, a to w procesie suszenia ulega degradacji i uwalnia wiele toksyn.

Jednak w prawdziwą rakotwórczą bombę zamienić się mogą wilgotne grzyby. Istnieje przekonanie, że grzybów przeznaczonych do suszenia nie powinno się myć. To ze względu na to, że nadmierna wilgoć może prowadzić do pojawienia się w nich pleśni. Ta zaś, jak wiadomo, jest niebezpieczną trucizną o działaniu rakotwórczym.

Nie wszystkie grzyby nadają się do suszenia
Nie wszystkie grzyby nadają się do suszenia© Pixabay

Jak prawidłowo suszyć grzyby?

Jak oczyścić grzyby przed suszeniem? Do tego najlepiej posłuży miękka szczotka, nożyk i sucha szmatka. Grzyby najpierw należy oczyścić miękką szczotką, a po tym delikatnie oskrobać je nożykiem. Następnie wystarczy przetrzeć owoce runa leśnego suchą szmatką i tak oczyszczone można pokroić na mniejsze części (małe grzyby suszymy w całości). Co ważne, nie wolno zgniatać grzybów po przygotowaniu ich do suszenia.

Grzyby najlepiej jest suszyć naturalnym sposobem, czyli na słońcu (trwa to ok. 7 dni). Inne techniki suszenia są jednak równie skuteczne: to korzystanie z piekarnika (7-12 godzin) czy specjalnej suszarki do suszenia grzybów (ok. 6 godzin). Jeśli nie posiadasz takich urządzeń, grzyby możesz ususzyć na nitce nad kuchenką czy kaloryferem, a nawet w mikrofalówce.

Wybrane dla Ciebie