NewsyTych grzybów prawie nikt nie zbiera. Duży błąd, bo są naprawdę smaczne

Tych grzybów prawie nikt nie zbiera. Duży błąd, bo są naprawdę smaczne

Tak wygląda borowik ponury
Tak wygląda borowik ponury
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
09.10.2023 15:00

Sezon na borowiki chyli się ku końcowi. Większość z nas wypatruje odmianę szlachetną, jednak warto rozejrzeć się także za borowikiem ceglastym, królewskim czy ponurym. Ten ostatni może i nie wygląda zachęcająco, jednak smak wynagradza wszystko.

Jesienią tłumnie odwiedzamy lasy w poszukiwaniu grzybów. Po kilku deszczowych dniach można wyjść z koszykiem pełnych aromatycznych okazów. Jednym z najczęściej poszukiwanych grzybów jest borowik szlachetny, uważany za najbardziej aromatycznego i pełnego smaku.

To niejedyny borowik, na jakiego można natknąć się w czasie spaceru. Większość z nas omija tę odmianę szerokim łukiem ze względu na odstręczający wygląd. Wspomnianym gatunkiem jest borowik ponury. Wyjaśniamy, jak wygląda, gdzie można go znaleźć i jak nie pomylić go z trującym gatunkiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wygląda borowik ponury?

Siniak, świniak czy czarci grzyb — każda z tych nazw dotyczy borowika ponurego. Jak go rozpoznać? Po charakterystycznym, oliwkowo, zgniło-zielonym kapeluszu, którego to średnica wynosi od 7 do 23 centymetrów. Tuż pod kapeluszem znajdują się postrzępione rurki, które nierzadko przybierają czerwony kolor. Trzon zwykle jest żółtawy, jednak zdarza się, że przechodzi w ciemnoczerwony kolor. Co ważne, na trzonie występuje charakterystyczna stateczka, kształtem przypominająca podłużne oczka.

Po naciśnięciu kolor wspomnianej siateczki powinien zmienić się na sinoniebieski. Jeśli chcesz mieć pewność, że trzymasz w ręku borowika ponurego, a nie trującego grzyba, przetnij miąższ. U siniaków zaraz po przecięciu, kolor przechodzi z żółtego na niebieski lub siny. Warto to zweryfikować przed wrzuceniem zebranego grzyba do kosza, bowiem siniaka można łatwo pomylić z borowikiem szatańskim lub wilczym. Oba te gatunki są silnie trujące i nie nadają się do spożycia.

Gdzie szukać borowika ponurego?

Siniaki występują w całej Polsce. Znajdziesz je zarówno w lasach liściastych, jak i mieszanych, nierzadko wyrastają też w parkach, w okresie od czerwca do końca października. Borowiki ponure są równie smaczne i aromatyczne co najpopularniejsza odmiana szlachetna, jednak wymagają porządnej, kilkugodzinnej obróbki termicznej. Zjedzenie go na surowo może skutkować poważnym zatruciem pokarmowym. Nie powinny jeść go osoby z alergią na grzyby, a także osoby starsze i dzieci.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także