Tych grzybów prawie nikt nie zbiera. Duży błąd, bo są naprawdę smaczne
Sezon na borowiki chyli się ku końcowi. Większość z nas wypatruje odmianę szlachetną, jednak warto rozejrzeć się także za borowikiem ceglastym, królewskim czy ponurym. Ten ostatni może i nie wygląda zachęcająco, jednak smak wynagradza wszystko.
09.10.2023 15:00
Jesienią tłumnie odwiedzamy lasy w poszukiwaniu grzybów. Po kilku deszczowych dniach można wyjść z koszykiem pełnych aromatycznych okazów. Jednym z najczęściej poszukiwanych grzybów jest borowik szlachetny, uważany za najbardziej aromatycznego i pełnego smaku.
To niejedyny borowik, na jakiego można natknąć się w czasie spaceru. Większość z nas omija tę odmianę szerokim łukiem ze względu na odstręczający wygląd. Wspomnianym gatunkiem jest borowik ponury. Wyjaśniamy, jak wygląda, gdzie można go znaleźć i jak nie pomylić go z trującym gatunkiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wygląda borowik ponury?
Siniak, świniak czy czarci grzyb — każda z tych nazw dotyczy borowika ponurego. Jak go rozpoznać? Po charakterystycznym, oliwkowo, zgniło-zielonym kapeluszu, którego to średnica wynosi od 7 do 23 centymetrów. Tuż pod kapeluszem znajdują się postrzępione rurki, które nierzadko przybierają czerwony kolor. Trzon zwykle jest żółtawy, jednak zdarza się, że przechodzi w ciemnoczerwony kolor. Co ważne, na trzonie występuje charakterystyczna stateczka, kształtem przypominająca podłużne oczka.
Po naciśnięciu kolor wspomnianej siateczki powinien zmienić się na sinoniebieski. Jeśli chcesz mieć pewność, że trzymasz w ręku borowika ponurego, a nie trującego grzyba, przetnij miąższ. U siniaków zaraz po przecięciu, kolor przechodzi z żółtego na niebieski lub siny. Warto to zweryfikować przed wrzuceniem zebranego grzyba do kosza, bowiem siniaka można łatwo pomylić z borowikiem szatańskim lub wilczym. Oba te gatunki są silnie trujące i nie nadają się do spożycia.
Gdzie szukać borowika ponurego?
Siniaki występują w całej Polsce. Znajdziesz je zarówno w lasach liściastych, jak i mieszanych, nierzadko wyrastają też w parkach, w okresie od czerwca do końca października. Borowiki ponure są równie smaczne i aromatyczne co najpopularniejsza odmiana szlachetna, jednak wymagają porządnej, kilkugodzinnej obróbki termicznej. Zjedzenie go na surowo może skutkować poważnym zatruciem pokarmowym. Nie powinny jeść go osoby z alergią na grzyby, a także osoby starsze i dzieci.