Tylko najlepsi kucharze dodają łyżkę do rosołu. Poprawia smak zupy lepiej niż maggi
Rosół jest ulubioną zupą wielu z nas, choć w czasie upałów częściej sięgamy po chłodniki. Amatorów rosołu jednak nie brakuje. Gdy temperatury nieco spadną, warto wrócić do tego smaku. Szefowie kuchni mają pewien sekret, który sprawia, że rosół w restauracjach smakuje wyjątkowo.
28.07.2024 10:18
Ile rosołów, tyle sposobów i trików na jego gotowanie. Każdy z nas robi to nieco inaczej, stawiając na różne dodatki i przyprawy. W pozornie prostej zupie liczy się każdy szczegół. Doskonale wiedzą o tym szefowie kuchni, którzy mają swój patent na podkręcenie smaku tej potrawy. Pozornie może się wydawać, że nie pasuje do kultowej polskiej zupy, ale warto przekonać się do drobnej zmiany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ocet do rosołu
Wielu szefów kuchni do rosołu poleca... ocet. To rozcieńczony kwas octowy, który ze względu na bardzo kwaśny smak, stosowany jest w kuchni głównie do przetworów. Jednak ten kwas ma też zdolność rozpuszczania tkanek łącznych i chrzęstnych znajdujących się w mięsie. I właśnie dlatego mistrzowie kuchni stawiają na ten dodatek.
Gdy zechcesz wypróbować ich trik, wybierz ocet najwyższej jakości. Nie chodzi tu jednak o konkretny rodzaj octu, bo każdy zawiera kwas, który potęguje mięsny aromat. Możesz sięgnąć po ocet jabłkowy, ryżowy, a nawet spirytusowy.
Jak używać octu w rosole?
Dodanie octu sprawia, że zupa jest smaczniejsza i ma lepszy aromat. Należy dodać go na początku gotowania wywaru, co pozwala uwolnić więcej składników z mięsa, które wpływają na smak i konsystencję. I co ważne, wystarczy maksymalnie łyżka na garnek. Wtedy jest kompletnie nie wyczuwalny, bo jego charakterystyczny smak ulatnia się podczas gotowania, więc korzystamy tylko z jego właściwości zmiękczających. Zamiast octu, czasem stosuje się sok z cytryny, ale w rosole może on sprawić, że zupa będzie zbyt kwaśna.
Jeśli przygotowujesz bulion warzywny lub wegetariański rosół, pomiń jednak ten dodatek. W przypadku, gdy w garnku nie ma mięsa, to nie ma również nic do zmiękczania i ocet staje się wtedy zbędnym składnikiem całego wywaru.