Tym mięsem raczyła się polska szlachta. Dziś mało kto ma odwagę spróbować
Dziczyzna była daniem uwielbianym przez naszą rodzimą szlachtę. Codziennie podawano ją na stół. Dzisiaj całkiem o niej zapomnieliśmy, bo według statystyk Polak spożywa tylko 80 g tego mięsa rocznie. A szkoda, bo możemy przygotować z niego bardzo ciekawe potrawy.
08.10.2023 16:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czym tak właściwie jest dziczyzna? To po prostu mięso zwierzyny łownej, czyli dzika, sarny, jelenia, królika, czy dzikich ptaków (bażantów, cyraneczek lub przepiórek). Dawniej świeciła tryumfy w polskiej kuchni, a szlachta dosłownie się nią objadała. Co ciekawe, takie mięso może być elementem zdrowej diety. Dlaczego? Zawiera bowiem dużo żelaza i białka. Dzikie zwierzęta same zdobywają pokarm, co sprawia, że jedzą zdrowiej i nie mają kontaktu z lekami i antybiotykami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dziczyzna to raczej twarde i chude mięso, dlatego podczas przygotowania dobrze dodać do niej wodę lub marynatę, by stała się soczysta. Możemy wykorzystać ją do gulaszu lub pasztetu. Świetnie smakuje także pieczeń z dzika z aromatycznymi sosami i przyprawami. Potrawa ta jest na Liście Produktów Tradycyjnych.
Dziczyzna. Przepis na obłędną szynkę z dzika
Do zrobienia tego dania potrzebujesz pewnych składników. Znajdziesz je w większych dyskontach (za dziczyzną jednak trzeba nieco bardziej się rozejrzeć). Zrób sobie listę zakupową i wybierz się do sklepu, by kupić:
- 1 kilogram szynki z dzika,
- 5 ząbków czosnku,
- ziarna jałowca,
- rozmaryn,
- ziele angielskie,
- kolendra,
- smalec,
- sól,
- pieprz.
Sposób wykonania:
- Mięso umyj i wysusz.
- Zioła połącz z przeciśniętymi przez praskę (lub drobno posiekanymi) ząbkami czosnku. Natrzyj nimi mięso.
- Szynkę połóż na talerz i wstaw do lodówki na całą noc.
- Naczynie żaroodporne wysmaruj smalcem i włóż do niej szynkę. Posyp mięso solą i pieprzem.
- Dziczyzna powinna piec się przez 70 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Co jakiś czas podlewaj ją wodą, by nie była za bardzo sucha.
- Tak przygotowaną szynkę możesz pokroić na plasterki i zjadać z ulubionymi kanapkami.