PrzepisZupyW Gdańsku się nią zajadają. Sekretem są rarytasy z lasu

W Gdańsku się nią zajadają. Sekretem są rarytasy z lasu

Gdańska polewka to zupa, którą mało kto zna
Gdańska polewka to zupa, którą mało kto zna
Źródło zdjęć: © canva.com

03.09.2023 11:35, aktual.: 03.09.2023 12:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ta zupa ponoć cieszy się w Gdańsku sporym powodzeniem, chociaż jeśli o skalę ogólnokrajową chodzi, niewiele osób o niej słyszało. Szczerze przyznajemy, że my również. A ponieważ kochamy nowości, to kiedy tylko zobaczyliśmy przepis, wiedzieliśmy już, jaką potrawę ugotujemy w ten weekend. Pozostaje tylko zaopatrzyć się w... suszone grzyby.

Nadmorski dział kuchni polskiej jeszcze nie raz nas zaskoczy. Nie tak dawno temu zachwycaliśmy się prażnicą, czyli kaszubską jajecznicą z węgorzem. Nasze najnowsze odkrycie to natomiast gdańska polewka — zupa jedyna w swoim rodzaju, której składniki mogą cię zdziwić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gdańska polewka zakłada stworzenie aromatycznego bulionu z kilku produktów, z których najbardziej charakterystyczne to suszone grzyby i kiełbasa. Ciekawe połączenie, prawda? Wszystko wskazuje na to, że właśnie teraz jest najlepszy czas na ugotowanie tej potrawy, bo wiele osób znalezione w lesie okazy zdążyło już ususzyć. Jeśli jesteś jedną z nich, i nie do końca wiedziałeś, na co przeznaczyć zbiory grzybów, to polecamy stworzyć z nich gdańską polewkę. Satysfakcja gwarantowana!

Gdańska polewka

Składniki:

  • 500 ml zakwasu na żur,
  • 1,5 l bulionu warzywnego,
  • 250 g suszonych grzybów,
  • 2 pęta kiełbasy myśliwskiej,
  • 3 ząbki czosnku,
  • 2 średnie cebule,
  • 3 łyżki śmietany 18 proc.,
  • 2 łyżeczki suszonego majeranku,
  • smalec do smażenia,
  • sól, pieprz.
Gdańska polewka to suszone grzyby i kiełbasa w aromatycznym bulionie
Gdańska polewka to suszone grzyby i kiełbasa w aromatycznym bulionie© canva.com

Sposób przygotowania:

  1. Jak zawsze w przypadku gotowania dań z suszonych grzybów, pierwsze kroki musisz poczynić już dzień wcześniej. Suszone grzyby zamocz w ciepłej wodzie i pozostaw je w niej na całą noc.
  2. Następnego dnia całą zawartość miski przelej do garnka. Gotuj grzyby do miękkości, odcedź i pokrój w mniejsze kawałki.
  3. Przygotuj pozostałe składniki. Cebule i ząbki czosnku pokrój w cienkie piórka, a kiełbasę w plastry. Najpierw na rozgrzanym smalcu zeszklij cebule, następnie dodaj do nich kiełbasę, a na koniec czosnek. Wymieszaj i podsmażaj całość przez kilka minut.
  4. Przygotowane składniki dodaj do bulionu i zagotuj. Dodaj zakwas, zmniejsz ogień i gotuj przez około 20 minut.
  5. Po tym czasie dorzuć do zupy również grzyby. Po chwili możesz już zabielić zupę śmietaną i doprawić solą, pieprzem i majerankiem. Smacznego!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także