NewsyW lesie poczuła straszny zapach, a po chwili zobaczyła dziwny kształt. Leśnicy ostrzegają

W lesie poczuła straszny zapach, a po chwili zobaczyła dziwny kształt. Leśnicy ostrzegają

Adobe Stock/Facebook
Adobe Stock/Facebook
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
27.09.2023 09:07, aktualizacja: 27.09.2023 09:19

W lesie można znaleźć wiele nietypowych grzybów, ale mądziak malinowy to jeden z najbardziej charakterystycznych. Choć nie jest trujący, to jego zapach jest tak silny, że może wywołać obrzydzenie.

Podczas jesiennych spacerów po lesie, odkrywamy różnorodność przyrody. Jednym z najbardziej fascynujących okazów jest mądziak malinowy, który przy pierwszym spojrzeniu może wydać się dziwnym tworem. Niemniej jednak jest to grzyb. Co wyróżnia mądziaka malinowego? Przede wszystkim jego nietypowy kształt, barwa i... wyjątkowo okropny zapach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tajemniczy grzyb - mądziak malinowy

"Osobliwe znalezisko", "Intrygujący", "Wygląda osobliwie, śmierdzi okrutnie" — tak komentowali zaskoczeni grzybiarze. Niektórzy trafili na niego podczas wędrówki po lesie, a inni znaleźli go nawet w swoim własnym ogrodzie. Ostatnio spotkała go też Pani Marlena, która prowadzi na Facebooku profil o nazwie "Foto.przyroda".

Leśnicy z Nadleśnictwa Świerklaniec ostrzegają, że lepiej zachować pewien dystans, gdy się na niego natkniemy.

Okazuje się, że nietypowy zapach mądziaka malinowego nie jest przypadkowy. Służy on przyciąganiu much, które pomagają rozprzestrzeniać się grzybom w środowisku.

Muchy wchodzą na szczyt śmierdzącego grzyba i jedzą śluz wraz z zarodnikami. Zarodniki te przyklejają się do ciała owada. Kiedy mucha odlatuje — roznosi zarodniki, sprzyjając ekspansji grzybów.

 — wyjaśniają leśnicy z Nadleśnictwa Świerklaniec.

Rzadki i wyjątkowy grzyb w Polsce - mądziak malinowy

Mądziak malinowy to rzadki grzyb pochodzący z Ameryki Północnej. Do Europy dotarł pod koniec XIX wieku, a w Polsce po raz pierwszy został odnaleziony w 1965 roku. Jest niejadalny i do 2004 roku znajdował się na liście gatunków objętych ochroną ścisłą.

Grzyb ten wyróżnia się nietypowym wyglądem. Jego owocniki mają kształt maczugowaty lub kulisty i osiągają średnicę do 10 cm. Powierzchnia owocników jest ciemnofioletowa lub czarnofioletowa, a na szczycie znajduje się charakterystyczny pępek.

Mądziak malinowy preferuje stanowiska przekształcone przez człowieka. Można go spotkać w ogrodach, parkach, na nieużytkach rolnych i innych obszarach, gdzie występuje próchnica.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także