W ostatnią Wigilię podałam kutię na pierniku. Kuzynki żałowały, że same na to nie wpadły
Kutia to obowiązkowe danie na wigilijnym stole w moim domu. Chociaż jest smaczna, to często stawałam przed dylematem, jak podać ją w elegancki sposób. Od kiedy poznałam przepis z wykorzystaniem piernika, wszystkie problemy zniknęły.
Kutia to tradycyjne danie wigilijne, które od wieków gości na naszych stołach w okresie świątecznym. Szczególnie popularna jest na wschodzie Polski, głównie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Jej podstawowymi składnikami jest pszenica lub kasza pęczak, mak, bakalie oraz mleko. To słodkie i smaczne danie, które świetnie sprawdzi się na wigiliny deser.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czym jest kutia?
Kutia to nieodłączny element wigilijnych tradycji w Polsce oraz innych krajach Europy Wschodniej. Potrawa ta, serwowana od pokoleń, łączy w sobie elementy symboliki związanej z dostatkiem oraz obfitością.
Podstawowe składniki kutii to gotowana pszenica i mak, połączone z miodem oraz suszonymi owocami, takimi jak rodzynki, suszone śliwki czy figi, oraz orzechami włoskimi. Niekiedy dodaje się także śmietankę lub mleko, co nadaje potrawie kremowej konsystencji. Pszenica symbolizuje dostatek, a miód dodaje naturalnej słodyczy i głębi aromatu.
Kutia na pierniku
Chociaż kutia jest bardzo smacznym deserem, to ma jedną wadę - niezbyt elegancko prezentuje się w półmisku. Wystarczy jednak chwycić za okrągłe, duże pierniczki, małą miseczkę lub pierścień cukierniczy, by wyczarować piękny i smaczny deser.
Składniki:
- 1 szklanka łuskanej pszenicy,
- 1 szklanka maku,
- 1 szklanka mleka,
- 1 szklanka miodu,
- 100 g posiekanych orzechów włoskich,
- 100 g posiekanych orzechów laskowych,
- 100 g drobno posiekanych migdałów,
- 100 g suszonych fig, drobno posiekanych,
- 100 g suszonych daktyli, drobno posiekanych,
- 100 g rodzynek,
- kilka kropel aromatu rumowego.
Dodatkowo:
- kandyzowana skórka pomarańczowa,
- pierniki w czekoladzie,
- płynny miód,
- orzechy włoskie.
Sposób przygotowania:
- Polej pszenicę wrzącą wodą i odstaw na noc. Następnego dnia gotuj ją w świeżej wodzie przez około 3-4 godziny, aż ziarna będą miękkie.
- Zagotuj mleko, zalej nim mak i doprowadź całość do wrzenia. Zdejmij z ognia i odstaw na co najmniej 2 godziny. Następnie odcedź mak i zmiel go.
- Namocz rodzynki w gorącej wodzie. Delikatnie podgrzej miód, aby stał się płynny. Wymieszaj go z makiem, pszenicą oraz dodaj posiekane bakalie. Na koniec dodaj aromat rumowy.
- Na talerzu ułóż piernik i otocz go pierścieniem cukierniczym.
- Wypełnij całość przygotowaną kutią, dociskając masę i delikatnie zdejmij pierścień. W przypadku foremki wypełnij ją masą bakaliową, ugniatając ją i wyłóż na piernik tak, jakbyś robił babkę z piasku. W formowaniu możesz pomóc sobie rękami.
- Udekoruj całość miodem, orzechami i skórką pomarańczy.
Kutię podawaj w temperaturze pokojowej. Smacznego!