W PRL‑u królowała na każdej imprezie. Dziś wielu ucieka, gdy usłyszy, z czego robi się tę zupę
Kuchnia PRL bogata jest w wiele ciekawych i smacznych przepisów. Jednak nie brakuje receptur z tego okresu, które dziś budzą mieszane odczucia. Świetnym tego przykładem mogą być flaki wołowe.
28.01.2024 15:21
Flaki wołowe były kiedyś bardzo popularną zupą, którą serwowano praktycznie na każdej imprezie. Dziś jednak wiele osób na samą myśl, mówi stanowcze nie. A to duży błąd, bo kontrowersyjna zupa może być prawdziwą ucztą dla podniebienia. Trzeba tylko wiedzieć, jak dokładnie ją przygotować. Poznaj sprawdzoną recepturę, dzięki której pokochasz flaczki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kuchnia PRL
O kuchni PRL starsze pokolenie wspomina wręcz z nostalgią. Na pewno ówcześni kucharze musieli popisać się niemałą kreatywnością, aby wyczarować pyszny obiad z ograniczonej liczby produktów, bo wielu z nich ciągle brakowało.
Mimo tych utrudnień, w kuchni z tego okresu można znaleźć wiele ciekawych perełek kulinarnych. Blok czekoladowy, babka ziemniaczana, kotlety z mortadeli czy zimne nóżki to tylko kilka przykładów, o których warto wspomnieć. Dziś jednak chciałabym skupić się na flaczkach, które mogą stać się bazą pysznej i pożywnej zupy.
Flaki wołowe w formie zupy — jak ją przygotować?
Choć flaki wołowe mają zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników, uważam, że dzisiejszy przepis może załagodzić ten rozłam. To najlepszy dowód na to, że kontrowersyjny dodatek wcale nie musi być taki straszny. Wręcz przeciwnie, może być bardzo smaczny!
Składniki:
- 1 kg mrożonych flaków wołowych,
- 2 ćwiartki z kurczaka,
- 1 kg wołowiny z kością,
- 1 por,
- 2 marchewki,
- 1 pietruszka,
- 1 łyżeczka majeranku,
- ⅓ łyżeczki gałki muszkatołowej,
- 3-4 liście laurowe,
- 4 ziarenka ziela angielskiego,
- ½ łyżeczki suszonego imbiru,
- 1 łyżeczka soli,
- ½ łyżeczki pieprzu,
- ⅓ łyżeczki ostrej papryki,
- zasmażka na bazie mąki i masła.
Sposób przygotowania:
- Pracę nad przepisem rozpocznij od oczyszczenia mięsa. Następnie włóż do garnka wołowinę oraz drób, po czym zalej je zimną wodą.
- Garnek ustaw na palniku i zacznij gotować jego zawartość. Kiedy na wierzchu wywaru pojawią się szumowiny, usuń je przy pomocy łyżki cedzakowej.
- Następnie wrzuć do garnka obrane i podzielone na mniejsze kawałki warzywa oraz część przypraw: liście laurowe i ziele angielskie.
- W międzyczasie w osobnym garnku ugotuj rozmrożone flaki wołowe. Do garnka z flakami i wodą dodaj też odrobinę soli oraz liście laurowe.
- Kiedy mięso z pierwszego garnka zrobi się miękkie, możesz doprawić je solą i pieprzem. Z powstałego wywaru wyjmij mięso oraz warzywa.
- Mięso oddziel od kości i podziel na mniejsze kawałki. Następnie z powrotem umieść je w garnku z wywarem.
- Dopiero teraz możesz dodać do garnka wcześniej przygotowane flaki wołowe.
- Nie zapomnij dodać do środka również gałki muszkatołowej, imbiru, majeranku oraz ostrej papryki. Wszystko gotuj przez ok. 45 minut.
- Gdy zupa będzie się gotować, pokrój na mniejsze kawałki ugotowane warzywa. Przygotuj też domową zasmażkę. Oba składniki dodaj do gotującej się zupy pod sam koniec i to wszystko. Smacznego!