W Turcji zajadają się co wieczór. Zdobyłem przepis i robię na okrągło
Na przepis na te tureckie kotleciki polowałem naprawdę długo. Teraz kiedy w końcu udało mi się go zdobyć, nie mogę oprzeć się pokusie, by robić to danie przynajmniej dwa razy w tygodniu. Gwarantuję, że jeśli ty też dasz szansę tej recepturze, to tej decyzji nie pożałujesz do końca życia.
18.06.2024 | aktual.: 18.06.2024 13:29
Mercimek köftesi, czyli tureckie kotleciki z kaszy bulgur, po raz pierwszy zjadłem na wakacjach w Belek wiele lat temu. Pamiętam, że bardzo mi posmakowały, ale ponieważ był to czas, w którym moje kuchenne hobby było jeszcze mocno zaniedbane, nie postanowiłem od razu szukać na nie przepisu i wcielać go w życie w Polsce, w domu. Ten pomysł zrodził się w mojej głowie stosunkowo niedawno. Rozpocząłem więc poszukiwania rzetelnej receptury oraz prawidłowej kaszy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na czym bowiem polega problem z mercimek köftesi? Na tym, że kotleciki te przygotowuje się z tzw. ince bulgur, czyli drobnej kaszy bulgur. Nie występuje ona zbyt często w polskich przepisach, dlatego nie jest łatwo namierzyć ją w sklepie. Można spróbować przez internet (na co ostatecznie się zdecydowałem), ale dobrym pomysłem jest też zastąpienie jej zwykłym... kuskusem. Po prostu trzeba go wtedy użyć nieco więcej niż bulguru.
Kiedy już uzbroisz kuchenny rynsztunek we wszystkie potrzebne składniki, reszta procesu przygotowania tureckich kotlecików powinna przebiec bezproblemowo. Poniżej zamieszam przepis, który uznałem za najlepszy w tej materii, pochodzący z bloga "Turcja od kuchni".
Mercimek köftesi
Składniki:
- 1 szklanka ince bulguru (ewentualnie 1,5 szklanki kuskusu),
- 2 szklanki czerwonej soczewicy,
- 4 szklanki wody,
- 1 cebula,
- 1 łyżeczka soli,
- 1 łyżeczka ostrej papryki w płatkach,
- pęczek szczypiorku,
- pęczek pietruszki,
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego (polecam domowy),
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Soczewicę płuczę w zimnej wodzie, a następnie gotuję w 4 szklankach płynu. Kiedy jest gotowa (staje się wyraźnie żółta), zdejmuję garnek z ognia, wsypuję drobny bulgur lub kuskus, mieszam, przykrywam i odstawiam na 15 minut.
- Posiekaną w drobną kostkę cebulę podsmażam na oleju. Następnie dodaję do niej koncentrat pomidorowy i przyprawy i wkrótce zdejmuję z ognia.
- W jednym naczyniu łączę mieszankę soczewicy i ince bulguru, cebulę w koncentracie pomidorowym i posiekaną zieleninę.
- Mieszam, a następnie formuję kotleciki. To wszystko — moje mercimek köftesi są już gotowe.