PoradyTruskawki są zdrowe, ale jeśli zażywasz te leki, mogą ci poważnie zaszkodzić. To trzeba wiedzieć

Truskawki są zdrowe, ale jeśli zażywasz te leki, mogą ci poważnie zaszkodzić. To trzeba wiedzieć

Truskawki są dobre, ale nie można ich spożywać podczas przyjmowania niektórych leków
Truskawki są dobre, ale nie można ich spożywać podczas przyjmowania niektórych leków
Źródło zdjęć: © Canva | Engin Akyurt

18.06.2024 08:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wniosek wynikający z doniesień specjalistów jest bardzo prosty. Truskawki są tak dobre, że pod pewnymi względami... aż za dobre. To właśnie nadmiar kilku substancji obecnych w tych smacznych czerwonych owocach sprawia, że nie można ich łączyć z niektórymi lekami. Wyjaśniamy, o które lekarstwa chodzi.

Gdzie nie spojrzeć — wszyscy zajadają się truskawkami. I bardzo dobrze! Te sezonowe owoce mają wiele właściwości prozdrowotnych, którymi wspieramy funkcjonowanie organizmu. A jednak truskawki w połączeniu z niektórymi lekami mogą się przyczynić do naprawdę nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Lepiej sprawdź, czy nie chodzi o przyjmowane przez ciebie medykamenty. To naprawdę ważne!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Truskawki - dobre i zdrowe

Wspierają funkcjonowanie serca, regulują poziom cukru we krwi, wykazują działanie antynowotworowe i wspierają utratę zbędnych kilogramów. Zalet truskawek jest sporo, ale wśród nich znajduje się również taka, z którą wręcz należy odrobinę uważać. O jaki mikroskładnik chodzi? O potas.

Według definicji beta-blokery (za portalem doz.pl) to antagoniści receptorów adrenergicznych znajdujących na powierzchni komórek naczyń krwionośnych. Mówiąc już prostszym językiem, tzw. b-blokery zmniejszają zapotrzebowanie serca na tlen poprzez spowolnienie kurczliwości mięśnia. Jednak ich działanie wiąże się z czymś jeszcze: podniesieniem poziomu potasu w organizmie.

Tymczasem truskawki to potężne źródło właściwości odżywczych, z którego nie należy "czerpać" w momencie przyjmowanie beta-blokerów. Może to prowadzić do hiperkaliemii. Rozwinięta postać tej dolegliwości może zaś prowadzić do zawrotów głowy, arytmii i porażeń mięśniowych.

Truskawek nie powinno się łączyć m.in. z beta-blokerami
Truskawek nie powinno się łączyć m.in. z beta-blokerami© Canva | blueenayim

Z jakimi jeszcze lekami nie łączyć truskawek?

Według specjalistów truskawki można jeść prawie zawsze, poza niektórymi wyjątkami. Przyjmowanie beta-blokerów już wyjaśniliśmy, ale warto też wspomnieć o naturalnych przeciwskazaniach: uczuleniu na salicylany i histaminę. O objawach, które świadczą o tym, że powinniśmy pożegnać się z truskawkami, pisaliśmy tutaj.

Są jeszcze dwa rodzaje leków, których nie należy łączyć z truskawkami. Są to leki przeciwzakrzepowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Tym razem chodzi tu o skutki uboczne, które powodują te leki. Spożywanie truskawek może sprawić, że staną się one wyjątkowo pogłębione i dokuczliwe. Lepiej tego unikać!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także