PoradyWeź z kuchni i wsyp szczyptę do wody. Nawodni cię lepiej niż izotonik ze sklepu

Weź z kuchni i wsyp szczyptę do wody. Nawodni cię lepiej niż izotonik ze sklepu

Domowe izotoniki skutecznie pomogą w walce z upałami/źródło: Галина Сандалова/Adobe Stock
Domowe izotoniki skutecznie pomogą w walce z upałami/źródło: Галина Сандалова/Adobe Stock
Marzena Pęcak
17.07.2023 08:40, aktualizacja: 26.09.2023 13:46

Tropikalne upały nie odpuszczają. Kluczową sprawą w takiej sytuacji jest odpowiednie nawodnienie organizmu. I tak się składa, że wiele osób robi to w zły sposób. Co należy wtedy pić, a jakich produktów lepiej unikać? Śpieszę z odpowiedzią!

Chyba zgodzisz się ze mną, że kiedy leje się z nieba żar, to nagle tracimy całą energię. Mamy też wtedy mniejszy apetyt i ogólnie odczuwamy ciągłe zmęczenie. Dlatego tak ważne jest, aby w trakcie fali upałów pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. I tu pojawia się spory problem, bo jak się okazuje, wiele osób sięga po złe produkty.

A ty wiesz, co powinno się pić w upały? Przeczytaj ten artykuł do końca i sprawdź, czy na pewno nie popełniasz podstawowego błędu.

Podczas upałów należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim nawodnieniu organizmu/źródło: Pio Si/Adobe Stock
Podczas upałów należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim nawodnieniu organizmu/źródło: Pio Si/Adobe Stock

Czego nie pić w upały?

Kiedy słońce praży wręcz niemiłosiernie, pierwsza myśl, jaka pojawia się w naszych głowach, to sięgnąć po coś mega zimnego do picia. Najlepiej, żeby było to jeszcze coś gazowanego. Wydaje się nam, że tylko takie rozwiązanie skutecznie ugasi pragnienie, ochłodzi i nawodni organizm. Wiele osób sięga więc po kolorowe i słodzone napoje gazowane lub próbuje dodać sobie dodatkowego zastrzyku energii przy pomocy silnej kawy. Niestety wszystkie te produkty wcale nie są dobrym wyborem. Dlaczego?

Po pierwsze, zarówno słodzone i kolorowe napoje gazowane, jak i mocna kawa, zamiast nawodnić nasz organizm, działają wręcz odwrotnie. Nie ugaszą też pragnienia. Z podobnych przyczyn lepiej zrezygnować też z picia herbaty i domowych kompotów z dużą ilością cukru. Podczas upałów lepiej też unikać alkoholu. To jednak nie koniec. Picie mocno schłodzonych napojów lub wody też nie jest dobrym pomysłem. Łatwo wtedy o przeziębienie, infekcje gardła, a nawet problem z zatokami.

Dlaczego warto postawić na izotoniki?

Skoro już wiesz, czego lepiej unikać, czas skupić się na dobrych wyborach. Jak się okazuje, najlepiej w tej roli spiszą się domowe izotoniki, które możesz przygotować na wiele ciekawych sposobów. Co więcej, zrobisz je w mgnieniu oka, dosłownie z kilku składników, które na pewno masz w swojej kuchni.

Zacznijmy jednak od początku. Czym w ogóle są domowe izotoniki? Są to naturalne napoje, które zawierają elektrolity. Jeśli w naszym organizmie zabraknie odpowiedniej ilości m.in. potasu, sodu, wapnia, czy magnezu, może mieć to swoje przykre konsekwencje. Wspomnieć można tu, chociażby o pogłębieniu uczucia zmęczenia, czy skurczach mięśni. Kiedy tracimy najwięcej elektrolitów? Właśnie podczas upałów i wysiłku fizycznego, dlatego tak ważne jest, aby je uzupełniać.

Przepisy na domowe izotoniki

Aby przygotować napój na bazie cytryny i miodu, wystarczy, że połączysz ze sobą 500 ml ciepłej wody, szczyptę soli, sok z połówki cytryny oraz 1,5 łyżki miodu. Możesz również przygotować mieszankę na bazie jabłek. W tym celu wymieszaj 500 ml soku jabłkowego, 300 ml wody, szczyptę soli oraz łyżkę soku z cytryny. Kolejną ciekawą propozycją jest pomarańczowy izotonik, który przygotujesz zaledwie z trzech składników: 500 ml soku pomarańczowego, 500 ml wody oraz szczypty soli.

Jak sam widzisz, masz do wyboru kilka opcji. Co więcej, przygotowanie domowego izotoniku nie zajmie sporo czasu. A korzyści jest naprawdę sporo.

Zanim się pożegnamy, pamiętaj o jednym, podczas upałów nie lekceważ spożywania odpowiedniej ilości płynów. Jeśli nie przepadasz za piciem samej wody, zawsze możesz dodać do niej trochę soku z cytryny i kilka listków mięty. Podczas upałów najlepiej stawiaj na wodę wysokozmineralizowaną. Nie zapomnij też o przygotowaniu domowych izotoników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także