PrzepisWegetariańskaWiększość grzybiarzy nawet się nie schyla po te grzyby. W panierce smaczniejsze od kani

Większość grzybiarzy nawet się nie schyla po te grzyby. W panierce smaczniejsze od kani

Sarniak sosnowy
Sarniak sosnowy
Źródło zdjęć: © Pyszności

14.10.2024 14:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W lesie wypatrujemy przede wszystkim borowików i podgrzybków, ale warto schylać się również po inne gatunki. Wśród leśnych skarbów znaleźć można sarniaka, którego niesłusznie omijamy podczas spacerów. To jeden z najsmaczniejszych grzybów, jakie można znaleźć w Polsce, chociaż przez lata wszyscy go omijali.

Dawniej trzeba było uważać, bo zebranie go mogło skończyć się mandatem. Sytuacja zmieniła się wraz z nowelizacją przepisów w 2014 roku, która umożliwiła swobodne zbieranie tego gatunku. Odpowiednio przygotowany zamieni się w pyszne kotlety, które w niczym nie ustępują tym z kani. Niektórzy nawet twierdzą, że są jeszcze smaczniejsze. Najwyższa pora, by dać szansę sarniakom i zaprosić je do swojej kuchni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sarniak sosnowy - jak go szukać?

Sarniak sosnowy to grzyb, który rośnie głównie pod sosnami, stąd pochodzi jego nazwa. Należy do rodziny kolcownicowatych (Hydnaceae) i jest jednym z bardziej popularnych przedstawicieli tej grupy. Ma kapelusz o średnicy od 5 do 15 cm, koloru brązowego lub rdzawobrązowego. Jego trzon jest cylindryczny i pokryty drobnymi łuskami. Pod spodem kapelusza znajdują się charakterystyczne kolce, które są nieco krótsze niż u innych gatunków sarniaków. Są białe lub kremowe i łatwo odrywają się od miąższu.

Sarniak sosnowy
Sarniak sosnowy © Pyszności

Jest to grzyb mykoryzowy, co oznacza, że wchodzi w symbiozę z korzeniami drzew. Spotkać go można od lipca do października, więc warto wybrać się na zbiory, by nie przepuścić okazji. Znaleźć go można oczywiście w lasach sosnowych, ale szukać można również w mieszanych, gdzie sosny przeważają.

Pamiętaj - nigdy nie zbieraj grzybów, których nie jesteś pewien. W razie wątpliwości skontaktuj się z pobliskim Sanepidem.

Sarniak sosnowy w kuchni

Sarniak sosnowy jest grzybem jadalnym i bardzo smacznym. Jego miąższ jest delikatny i ma przyjemny, lekko korzenny aromat. Grzyb ten doskonale nadaje się do smażenia, duszenia, a także do suszenia. Z suszonych sarniaków można przygotować aromatyczne sosy i zupy.

Kotlety z sarniaka najlepiej smakują podane z ziemniakami, kaszą gryczaną lub ryżem oraz surówką. Można je również wykorzystać do przygotowania kanapek lub zapiekanek.

Składniki:

  • 10 sarniaków sosnowych,
  • 4 jajka,
  • ½ szklanki bułki tartej,
  • ½ łyżeczki pieprzu ziołowego,
  • sól,
  • olej do smażenia.

Sposób przygotowania:

  1. Sarniaki dokładnie oczyść.
  2. Wrzuć sarniaki do osolonego wrzątku i gotuj przez 20 minut. Odcedzić i powtórzyć gotowanie.
  3. Jajka wymieszaj z solą oraz pieprzem, do drugiego talerza wsyp bułkę tartą.
  4. Panieruj kapelusze, zanurzając je w jajku, a następnie bułce.
  5. Smaż kotlety na rozgrzanym oleju, aż będą złociste i chrupiące.

Pyszne, leśne kotlety są już gotowe do zjedzenia. Smacznego!