Większość myśli, że to pietruszka. Może zepsuć smak rosołu
Pasternak wygląda prawie tak samo, jak pietruszka. Najbliżej jednak mu do marchwi, z którą jest spokrewniony. Nie ma jednak pomarańczowej barwy i pozbawiony jest beta-karotenu. W smaku jest słodki i lekko orzechowy. Lepiej nie wrzucaj go do rosołu, bo może zepsuć jego smak.
09.12.2023 | aktual.: 09.12.2023 10:41
Pasternak ma wiele właściwości odżywczych i mało kalorii (tylko 120 kcal w 100 gramach). Zawiera kwas foliowy, magnez i jest świetnym źródłem witaminy C. Oprócz tego w pasternaku znajdziemy błonnik, który wspiera pracę układu pokarmowego i sprawia, że nie po posiłku nie podjadamy, chroniąc nas tym samym przed przytyciem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pasternak wygląda jak pietruszka, jednak znacznie się od niej różni
Wyglądem przypomina pietruszkę. Ciekawostką jest fakt, że w kuchni anglosaskiej obydwa warzywa wykorzystuje się zamiennie. Znacznie to jednak wpływa na smak potraw, na przykład rosół z pasternakiem nie smakuje zbyt dobrze. Dlatego też warto dowiedzieć się, w jaki sposób odróżnić obydwie jarzyny od siebie.
Liście pietruszki są gładkie, ciemnozielone i pozbawione włosków, pasternak zaś jest jasnozielony i jego spód pokryty jest drobnymi włoskami. Nie zawsze jednak możemy znaleźć warzywo z nacią. Co robić w takiej sytuacji? Tutaj również nie musimy robić żadnych skomplikowanych rzeczy. Wystarczy, że przyjrzymy się miejscu, w którym ta nać powinna być. Pasternak ma niewielkie wgłębienie z ciemną otoczką, którego pietruszka nie posiada.
Kolejną kwestią jest smak. Kiedy potrzesz kawałek korzenia palcem, zauważysz, że pasternak wcale nie pachnie, jak pietruszka. Jego zapach raczej przypomina marchewkę - jest słodszy w smaku i da się wyczuć w nim orzechową nutę. Pietruszka ma mocny i wyrazisty aromat. Dlatego też bardziej nadaje się do zup, a szczególnie rosołu. Pasternak będzie za to świetnym dodatkiem do sałatek. Możesz również przygotować z niego przepyszne purée z dodatkiem pieprzu i soli oraz masła.