PoradyWiększość popełnia błąd przy mrożeniu jedzenia. Skutki dla zdrowia mogą być opłakane

Większość popełnia błąd przy mrożeniu jedzenia. Skutki dla zdrowia mogą być opłakane

Jak prawidłowo mrozić żywność? Czego unikać, a na co zwracać szczególną uwagę? Owszem, mrożenie produktów spożywczych nie jest czynnością skomplikowaną, jednak bardzo łatwo o pomyłkę, która skutkować może nawet zatruciem pokarmowym.

Jak prawidłowo mrozić żywność?
Jak prawidłowo mrozić żywność?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

16.02.2024 | aktual.: 16.02.2024 16:41

Wiele błędów związanych z mrożeniem produktów spożywczych popełniamy nagminnie. Brak w nas nawyku opisywania mrożonek czy układania ich według klucza, który pozwoli zapobiec marnowaniu żywności. Zobacz kilka porad dotyczących mrożenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak NIE mrozić jedzenia?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie każda żywność nadaje się do mrożenia. Wśród nich znajdują się pomidory, ogórki, sery czy kremy, a także makarony, ryż i ziemniaki po ugotowaniu. Na skutek mrożenia produkty te stracą swoją konsystencję oraz wartości odżywcze, co z kolei sprawi, że po rozmrożeniu nie będą nadawać się do jedzenia. Co istotne, nie powinno się zamrażać dwa razy tego samego produktu. W przeciwnym razie możesz narazić się na poważne dolegliwości gastryczne i zatrucie pokarmowe.

Często popełnianym błędem jest korzystanie z nieodpowiednich opakowań do mrożenia. Zrezygnuj z foliowych worków - te niedostatecznie zabezpieczają produkty przed czynnikami zewnętrznymi. Również przechowywanie żywności w pudełkach po lodach nie jest najlepszym pomysłem, gdyż opakowania te są jednorazowego użytku. Co za tym idzie, ich wielokrotne wykorzystywanie zwiększa ryzyko uwalniania mikroplastiku, który może przedostać się do jedzenia. W czym zatem przechowywać mrożonki? Najlepiej w specjalnie przeznaczonych do tego opakowaniach, które bez problemu kupisz w sklepie.

Mrożenie żywności
Mrożenie żywności © Adobe Stock

Mrożenie żywności. Jakich błędów nie popełniać?

Staraj się nie wkładać gorącej czy nawet ciepłej żywności do zamrażalki (a także lodówki). Wkładając niewystudzone jedzenie do urządzenia, narażasz je na poważne uszkodzenia. Pamiętaj też, że takie jedzenie oddaje ciepło wewnątrz lodówki czy zamrażarki, tym samym podnosząc temperaturę i powodując szybsze zepsucie wszystkich przechowywanych w niej produktów. Dlatego żywność należy wcześniej ostudzić. Już chłodne produkty układamy w urządzeniu według klucza: z przodu mrożonki najstarsze, a w głębi te świeże. Dzięki temu nie zmarnujesz żywności.

Często popełnianym błędem podczas mrożenia żywności jest nieopisywanie pakunków, które lądują w zamrażarce. W rzeczywistości trudno zapamiętać, co i kiedy zostało zamrożone. A - co istotne - mrożonki również mają swoją ważność. Domowe zamrażarki pozwalają na bezpieczne mrożenie zwykle przez 2-3 miesiące. Zwracaj również uwagę, czy zamrażalnik nie jest oszroniony. Jeśli tak - działa mniej efektywnie, dłużej mrozi oraz zużywa więcej energii.

Wybrane dla Ciebie