Wiele osób dodaje do kopytek. Wychodzą twarde jak podeszwa i niesmaczne
19.02.2024 10:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jest tylko jedna rzecz gorsza niż twarde kopytka. Niewiedza i niepewność wynikające z tego, że nie wiemy, dlaczego takie wyszły. Przyczyn może być natomiast kilka — od tych oczywistych, aż po taką, której nikt by się nie spodziewał. Czy ten klasyczny dodatek naprawdę niszczy kopytka?
Kopytka to znane i lubiane kluski w kształcie rombów, które można podawać zarówno na sposób wytrawny, jak i słodki. Oba te ich wydania na niewiele się zdają w momencie, w którym kopytka wyszły twarde i zbite. W takich sytuacjach pozostaje już tylko piekąca niewiedza: dlaczego tak się stało? Jak się okazuje, przyczyną tego przykrego zdarzenia wcale nie musiała być mąka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Twarde i zbite kopytka
Klasyczny przepis na kopytka zakłada użycie ugotowanych ziemniaków, mąki pszennej, jajek i soli. Z doświadczenia wiemy, że jeśli tego typu potrawa wychodzi zbyt twarda, zazwyczaj sprawcą tego jest mąka. I niekoniecznie chodzi o to, że ktoś pogubił się w prawidłowych proporcjach z przepisu. Pies zazwyczaj jest pogrzebany w trakcie wyrabiania masy i zbyt intensywnego podsypywania mąką blatu w celu zredukowania kleistości ciasta.
Według nas istnieje jeszcze jeden sprawca twardości kopytek. Jest nim jajko, czyli element spajający masę. Pytanie brzmi: czy jest ono naprawdę niezbędne w przepisie na kopytka? Według nas nie. Warto jednak sprawdzić to samemu. Z naszego punktu widzenia poniższa receptura to gwarancja tego, że kopytka wyjdą idealnie mięciutkie.
Kopytka — prosty przepis bez użycia jajka
Składniki:
- 2 kg ziemniaków,
- 400 g mąki pszennej,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 2 łyżeczki soli.
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki ugotuj do miękkości. Następnie odcedź i je i ugnieć. Dodaj oba rodzaje mąki i posól. Wyrób ciasto dłońmi.
- Z przygotowanej masy uformuj wałki. Spłaszcz je lekko dłonią i ostrym nożem powycinaj na ukos około dwucentymetrowe romby.
- Kopytka gotuj w osolonej wodzie. Od momentu, w którym wypłyną na powierzchnię, odlicz dokładnie jedną minutę. Następnie odcedź. Powodzenia i smacznego!