Wiele osób pomija ważną czynność. Narażają się na zatrucie
Julian Bond, szef kuchni i wiceprezes "Pacific Institute of Culinary Arts" wykorzystuje ziemniaki, aby pomóc uczniom swojej szkoły gotowania zrozumieć niuanse związane z bezpieczeństwem żywności. Jak tłumaczy w rozmowie z portalem huffpost.com, jego uczniowie są świadomi, że deska do krojenia wymaga dokładnego wymycia po pokrojeniu na niej mięsa, ale nie obchodzą się z nią tak po siekaniu ziemniaków czy innych warzyw (i owoców). A to jest dużym błędem.
12.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 18:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie tylko surowe mięso, ale też owoce i warzywa biorą udział w przenoszeniu chorobotwórczych mikroorganizmów. Co więcej, w Stanach Zjednoczonych właśnie z owocami najczęściej powiązane są choroby przenoszone przez żywność. Niedawne ogniska obejmują warzywa liściaste, truskawki, kiełki lucerny oraz grzyby i spowodowane mogą być skażoną glebą, wodą lub nawet niewłaściwym przygotowaniem przez pracowników. Chociaż skażone produkty są rzadkie, ogniska choroby zdarzają się co roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak obchodzić się z deską do krojenia? Przez jeden błąd narażamy się na zatrucie
Bond tłumaczy, że nieodpowiednio wyczyszczona deska do krojenia jest wylęgarnią bakterii i patogenów. Kucharz i eksperci ds. bezpieczeństwa żywności na przykładzie ziemniaków wyjaśniają, jakie niebezpieczeństwo jest związane z tym, że po pokrojeniu ich na desce ta nie jest dokładnie myta, a jedynie przetarta.
- Mikroorganizmy chorobotwórcze występujące w surowych ziemniakach to te, które znajdują się w ziemi i w niej przeżywają. Najbardziej obawiałbym się patogenów tworzących przetrwalniki, takich jak Bacillus cereus, Clostridium botulinum i Clostridium perfringens. Mniam - tłumaczy Donald Schaffner, kierownik wydziału nauk o żywności na Uniwersytecie Rutgers.
Patogeny te występują naturalnie w glebie lub pojawiają się w wyniku nieprawidłowego przekompostowania odchodów zwierzęcych. Odpowiedzialne są za zaburzenia żołądkowo-jelitowe i biegunkę, jednakże według Schaffnera potrzebna jest naprawdę spora dawka tychże patogenów, by zachorować. Są jednak niebezpieczne i często śmiertelne epidemie. Salmonella, E cola lub Campylobakter są patogenami, których niewielkie dawki mogą spowodować infekcje, a zanieczyszczone nimi bywają też owoce i warzywa.
Jak często należy myć deskę do krojenia?
Julian Bond poleca, by zawsze dokładnie myć owoce i warzywa pod bieżącą wodą. W przypadku uporczywych zabrudzeń warto skorzystać z miękkiej szczoteczki, nie ma jednak potrzeby stosowania mydła. Według Schaffnera mycie produktów pomoże wyeliminować mikroorganizmy i zmniejszyć ryzyko skażenia krzyżowego.
- Zawsze zakładaj, że produkty mogą być pokryte patogenami - powiedział Detweiler. - Umyj ręce, nawet jeśli ziemniaków używasz tylko do zrobienia dekoracji. Umyj i wyszoruj wszystkie produkty przed ich ugotowaniem.
Eksperci podkreślają, by zawsze dokładnie myć deski do krojenia, nie tylko po krojeniu mięsa, ale też warzyw i owoców. Warto również wiedzieć, że produkty gotowe do spożycia (np. jabłka) nie powinny mieć styczności z surowymi. To pozwoli uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego. Czyszczenie powierzchni, narzędzi i produktów jest kluczem do zachowania bezpieczeństwa nawet podczas przygotowywania nieszkodliwego ziemniaka.