Wiele osób tego nie robi. Czy trzeba myć maliny przed jedzeniem?
29.05.2023 10:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Choć na sezon na polskie maliny trzeba jeszcze poczekać, to w sklepach nie brakuje małych pudełeczek z malinami spoza naszego kraju. Niezależnie od tego wielu z nas wciąż zastanawia się, czy trzeba myć maliny przed jedzeniem. Wiele osób tego nie robi. Czy słusznie?
Maliny to niezwykle pyszne owoce, które cieszą się wśród Polaków ogromnym powodzeniem. W naszym kraju sezon na maliny trwa od lipca do września, czasem nieco dłużej, aż do pierwszych przymrozków. Czasem pojawiają się już w czerwcu, więc spacerując po targach, warto mieć oczy szeroko otwarte.
Czy trzeba myć maliny przed jedzeniem? To pytanie, które nurtuje wiele osób
Wiele osób zastanawia się, czy powinniśmy myć maliny. Obawy pojawiają się ze względu na to, że to niezwykle delikatne owoce, które łatwo zmiażdżyć. Nie powinniśmy wkładać umytych owoców do lodówki. Należy zrobić to od razu przed spożyciem. Powinniśmy zrobić to pod lekkim strumieniem wody, a po umyciu delikatnie osuszyć papierowym ręcznikiem.
Maliny - jak je przechowywać? Popularny sposób się nie sprawdza
Maliny najczęściej sprzedawane są w tekturowym pudełeczku. Nie jest to najlepszy sposób na przechowywanie ich w lodówce, ponieważ łatwo się gniotą. Lepiej jest rozsypać je w płaskim pudełeczku lub na talerzu, które wcześniej należy wyłożyć papierowym ręcznikiem. Następnie trzeba przykryć je kolejnym listkiem ręcznika kuchennego. Należy wyjąć je z lodówki około 15-20 minut przed spożyciem.
Co zrobić z malinami, gdy mamy ich za dużo? Przepis na sok z malin
Jeśli mamy za dużo malin i nie jesteśmy w stanie ich wszystkich zjeść, nie musimy wyrzucać ich do kosza. Doskonałym pomysłem jest zrobienie soku z malin.
Składniki:
- kilogram malin,
- 350 g cukru.
Sposób przygotowania:
- Maliny wsypujemy do garnka i posypujemy cukrem, a następnie zalewamy owoce połową szklanki wody.
- Gotujemy maliny, mieszając, by nie przywarły do dna. Po krótkiej chwili zmniejszamy ogień i rozgniatamy owoce.
- Przelewamy owoce przez gazę, czekając, aż sok spłynie.
- Sok ponownie gotujemy i jeśli jest za mało słodki, możemy dodać więcej cukru.
- Zagotowujemy i rozlewamy sok do butelek.