Wiele osób wciąż myśli, że to prawda. Dietetyczka obala popularny mit o kawie
Poranna filiżanka kawy towarzyszy nam od wieków, a nadal budzi tyle kontrowersji. Dietetyczka Ewa Trusewicz wyjaśnia, że mit na temat picia kawy na czczo nie ma uzasadnienia naukowego. Faktycznie mała czarna pobudza okrężnicę do pracy, co może skutkować potrzebą wizyty w toalecie. Ale co w tym złego? W końcu kawa porusza nie tylko umysł, ale także narządy wewnętrzne.
04.12.2024 | aktual.: 04.12.2024 15:14
Niestety nie wszyscy mogą cieszyć się smakiem pobudzającego napoju już z samego rana. Kawa nie ma negatywnego działania, gdy cieszysz się pełnym zdrowiem. Jednak z piciem jej na czczo powinny uważać osoby, które mają wrażliwy żołądek, borykają się z częstym refluksem lub chorobą wrzodową. Jeśli nie masz dolegliwości bólowych, możesz bez obaw sięgnąć po małą czarną jeszcze przed śniadaniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy kawa podrażnia żołądek?
Do tej kwestii należy podejść z rozsądkiem. Kawa pobudza żołądek i jelita do pracy, dlatego wiele osób po porannej filiżance musi udać się do toalety. U osób, które mają problemy z wypróżnianiem się rano, pobudzający napój jest nawet wskazany – pod warunkiem, że nie występują biegunka czy bóle brzucha.
Filiżanka kawy na czczo jest dobra na odchudzanie
Kawa przyspiesza przemianę materii, więc spożywanie jej na czczo jest wskazane u osób na diecie odchudzającej. Dodaje energii, więc jeśli wypijesz filiżankę czarnego napoju przed aktywnością fizyczną, możesz mieć więcej siły na uprawianie sportu.
Kawa wypijana na czczo działa również na tkanki, które gromadzą tłuszcz w organizmie. W procesie lipolizy następuje stopniowe uwolnienie tych zasobów. Jednak samo spożywanie pobudzającego napoju nie sprawi, że zrzucisz dodatkowe kilogramy. Niezbędne jest działanie systemowe, czyli dieta połączona z aktywnością fizyczną, redukcją stresu i regularnym snem.
Jakiej kawy nie należy pić na czczo?
Osoby, które nie przepadają za gorzką czarną kawą, powinny poczekać z wypiciem tego napoju do śniadania. Kawa z mlekiem i słodkimi dodatkami powoduje tzw. skok insulinowy, czyli szybki wzrost poziomu glukozy we krwi. Częste skoki mogą prowadzić do wielu chorób – od cukrzycy i nadciśnienia tętniczego po udar mózgu i choroby nerek. Jeśli kawę z dodatkami zaserwujesz sobie po posiłku, wzrost glukozy nie będzie już tak nagły i intensywny. Z cukrem przyjmowanym stopniowo i w mniejszych dawkach organizm jest w stanie sobie poradzić.
To prawda, że kawa podnosi poziom kortyzolu
Kolejnym przeciwwskazaniem do picia kawy na czczo jest zwiększenie poziomu kortyzolu we krwi. Tego, że faktycznie występuje ten efekt, ekspertka nie obala, ale dodaje, że:
"Istotną wadą argumentu dotyczącego kortyzolu jest to, że podobny efekt występuje w przypadku intensywnych ćwiczeń oporowych wykonywanych wkrótce po przebudzeniu. Podążanie tą linią rozumowania oznaczałoby, że należy unikać porannych ćwiczeń; jednak ta koncepcja nie ma sensu naukowego ani pragmatycznego".
Jeśli więc cieszysz się dobrym zdrowiem i na co dzień nie masz dolegliwości żołądkowych, pij kawę na czczo. Jeśli masz ochotę na wzbogacenie jest smaku, sięgnij po naturalne przyprawy, takie jak imbir, cynamon lub chili. Filiżanka kawy z imbirem wzmocni twoją barierę antywirusową i pomoże w walce z wolnymi rodnikami.