Wielu popełnia błąd i wigilijne pierogi tracą swój kształt. Tak unikniesz wpadki
Pierogi to danie wigilijne, na które wszyscy czekają. W czasie przedświątecznej gorączki łatwo jednak o wpadkę, która nawet najsmaczniejsze pierogi zamieni w nieapetyczne kluchy.
W wielu zamrażarkach czekają gotowe pierogi wigilijne. Bez względu na to, czy do ciasta dodajesz jajko, czy nie, ważna jest ich odpowiednia obróbka już po sklejeniu. Wiele osób narzeka na rozpadające się pierogi, rozklejające się ciasto i niesmaczny twór, jaki wyciągają z garnka po gotowaniu. Problem wynika z jednego błędu, który łatwo możesz wyeliminować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tego błędu unikaj
Kiedy wyciągamy produkt z zamrażarki, odruchowo odstawiam go do rozmrożenia. Chociaż zwykle jest to obowiązkowy punkt przygotowań, w przypadku pierogów może spowodować katastrofę.
Zanim wrzucisz pierogi do garnka, nie musisz ich rozmrażać. Wręcz przeciwnie, lepiej jeśli będą jeszcze mrożone. W przeciwnym wypadku nadzienie zacznie puszczać wodę i ciasto zrobi się miękkie. A stąd już prosta droga do katastrofy — miękkie ciasto łatwo rozpada się podczas gotowania.
Jak gotować mrożone pierogi?
Przy gotowaniu mrożonych pierogów niepotrzebne są żadne specjalne triki czy dodatki — postaw na prostotę. W garnku zagotuj dużą ilość wody i posól ją. Następnie wrzuć zamrożone pierogi. Dzięki temu nie rozpadną się, ciasto zachowa swoją elastyczność i farsz pozostanie na miejscu.
Ustaw dość dużą moc palnika. Ruch wody spowodowany wrzeniem rozrusza też pierogi, dzięki czemu nie skleją się ze sobą. Przemieszaj je co jakiś czas. Czas gotowania pierogów może się nieco różnić w zależności od ich wielkości, rodzaju farszu i grubości ciasta. Jest jedna ogólna zasada: mrożone pierogi gotujemy około 5-7 minut od momentu, gdy wypłyną na powierzchnię wody.
Proces mrożenia powoduje, że pierogi są nieco bardziej "zwarte" — dlatego potrzebują nieco więcej czasu, aby dobrze się ugotowały. Świeże pierogi, które nie były wcześniej mrożone, zazwyczaj gotują się szybciej. Wystarczy około 3-5 minut od momentu wypłynięcia ich na powierzchnię.