PoradyWielu trzyma je na kaloryferze. Powód jest bardzo praktyczny i sprawdzi się przed świętami

Wielu trzyma je na kaloryferze. Powód jest bardzo praktyczny i sprawdzi się przed świętami

Niemarnowanie żywności w kuchni naszych babek było codziennością. Jednym z trików jest suszenie lekko czerstwych bułek na kaloryferze i przygotowanie z nich domowej bułki tartej. Kto robi ten dodatek samodzielnie, nie będzie zdziwiony widokiem pieczywa na grzejniku i tarki w pobliżu. O czym trzeba pamiętać, sięgając po przepis na bułkę tartą?

Pszenne bułki suszone na kaloryferze to baza na bułkę tartą
Pszenne bułki suszone na kaloryferze to baza na bułkę tartą
Źródło zdjęć: © Pyszności
Magdalena Pomorska

12.12.2024 15:18

W przypadki bułki tartej nie warto iść na skróty, przepłacając za produkt w sklepie. Często to mieszanki okruchów pieczywa dosłownie z całej piekarni - wliczając w to napompowane pieczywo czy resztki różnych słodkich wypieków. Nie wspominając o samych zbędnych i szkodliwych dodatkach do staretj bułki, które niestety stosują niektórzy z producentów. Zdecydowanie pełną kontrolę nad składem bułki tartej można mieć, kiedy robi się wersję domową.

Dlaczego warto przygotować domową bułkę tartą?

Oszczędność i ekologia idą w parze, gdy decydujemy się na samodzielne przygotowanie bułki tartej. Często w naszych domach pozostaje pieczywo, które po kilku dniach staje się zbyt czerstwe do bezpośredniego spożycia. Zamiast je wyrzucać, możemy je łatwo przekształcić w pożyteczny składnik kulinarny, tworząc domową bułkę tartą. Wybór pieczywa jest tutaj decydujący – najlepiej sprawdzi się bowiem bułka o prostym składzie. Kluczowe są też sposób suszenia i tarkowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Domowa bułka tarta - praktycznie podpowiedzi

Moje zdjęcie bułek, które być może nie wyglądają za bardzo reprezentatywnie, ale są świetną bazą do zrobienia elementu panierki na krokiety czy obowiązkowym dodatkiem, kiedy na świątecznym stole ma pojawić się panierowany smażony karp. Kiedy masz już czerstwe, ale oczywiście bez jakichkolwiek śladów pleśni, pieczywo, to znak, że czas na domową bułkę tartą. Na kaloryferze wysuszy się w 100 proc., dzięki czemu łatwiej z niego zrobić pożądany produkt.

  • czerstwe bułki najlepiej trzymać w papierowej torbie, a potem przełożyć na kaloryfer,
  • bułki najlepiej tarkować na tarce o drobnych oczkach - nie do końca dobrym wyborem jest polecany przez niektórych malakser, bo mieli suchą bułkę na pył, a taki produkt nie sprawdzi się do panierowania,
  • startą część najlepiej jest przesiać dodatkowo przez sitko, aby wyłapać większe kawałki, które mogą odpadać w trakcie panierowania,
  • wykorzystaj od razu albo przesyp do słoika, zakręć i odstaw do kuchennej szafki. Tak zamknięta bułka tarta może być przechowywana przez kilka tygodni.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
bułka tartaniemarnowanie żywnościbułki

Wybrane dla Ciebie