PoradyWiesz, ile musiałbyś zjeść sernika, aby przytyć kilogram? Mało kto ma świadomość

Wiesz, ile musiałbyś zjeść sernika, aby przytyć kilogram? Mało kto ma świadomość

Sernik a masa ciała. Ile trzeba zjeść tego ciasta, żeby przytyć 1 kilogram?
Sernik a masa ciała. Ile trzeba zjeść tego ciasta, żeby przytyć 1 kilogram?
Źródło zdjęć: © Canva | progressman
29.03.2024 14:54

Zbliża się Wielkanoc, a wraz z nią — stół pełen słodkich pokus. Zanurzmy się na chwilę w hipotetycznych rozważaniach na temat wpływu sernika na naszą wagę. Ile trzeba by zjeść tego ciasta, by spowodowało ono zwiększenie masy ciała o jeden kilogram? Odpowiedź jest zaskakująca.

Już za momencik nasze stoły zapełnią się słodkościami, którym nie oprze się nawet największy dietetyczny śmiałek. Mazurek, babka wielkanocna z polewą lukrową, aż w końcu on, bohater naszego dzisiejszego odcinka: sernik. Sam przyznaj: to zwłaszcza ten ostatni zawsze, nie wiadomo jakim sposobem, znajduje się najpierw na naszym talerzu, by ostatecznie trafić do żołądka. Magia? Urok? Tyle pytań, tak mało odpowiedzi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

A skoro o pytaniach mowa, postanowiliśmy zadać sobie jeszcze jedno. Ile tak naprawdę musielibyśmy zjeść sernika, by przytyć 1 kilogram? Nie chodzi nam tutaj o bezwzględną wartość wagową, która zmieni się po spożyciu posiłku i będzie utrzymywała przez jakiś czas ze względu na zatrzymanie w organizmie wody oraz spożytej materii, tylko o rzeczywisty i trwały przyrost masy. To warte podkreślenia, inaczej odpowiedź na zadane przez nas pytanie mogłaby uchodzić za oczywistą. A tego przecież byśmy nie chcieli.

Sernik a masa ciała

Żeby odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie, należy przyjrzeć się temu, co mówi teoria akademicka. Według niej każdy dodatkowy (i trwały) kilogram masy ciała to wynik "przyjęcia" do organizmu 7000 kalorii ponad standardowe zapotrzebowanie kaloryczne. Chociaż jest to oczywiście jedynie względne wyliczenie (zależne między innymi od jakości procesów metabolicznych zachodzących w ciele oraz takich czynników jak płeć, wiek czy aktywność fizyczna), możemy spróbować przełożyć je na sernik. Wynik? Zaskakujący.

Sernik a kalorie. Czy jest się czego bać?
Sernik a kalorie. Czy jest się czego bać?© Canva | congerdesign

Według wyliczeń Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wartość energetyczna typowego sernika wynosi 321 kcal na 100 gramów produktu. To oznacza, że przybranie 1 kilograma jedynie na serniku wymagałoby zjedzenia blisko 22 takich porcji. To z kolei oznacza, że musielibyśmy się połakomić na spożycie prawie 2,2 kg sernika. I to ponad to, co normalnie byśmy zjedli.

Są wśród nas tacy śmiałkowie?

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także