Wiesz, kiedy najlepiej jeść śniadanie? Naukowcy wskazali konkretną godzinę
Śniadanie nazywa się najważniejszym posiłkiem dnia nie bez przyczyny. To, co zjemy i kiedy to zrobimy, ma ogromny wpływ na nasze wybory żywieniowe w ciągu dnia, nastrój, poziom energii oraz wiele innych elementów funkcjonowania. Dlatego tak istotne jest, by zacząć dzień od pożywnego posiłku oraz by wiedzieć, o której godzinie powinno się go spożywać.
02.08.2024 | aktual.: 02.08.2024 18:12
Zazwyczaj zaleca się spożywanie śniadania około dwóch godzin po przebudzeniu. Naukowcy określili jednak precyzyjną godzinę, co do minuty, która jest optymalna dla pierwszego posiłku dnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O której godzinie powinno się jeść śniadanie?
W 2019 roku naukowcy z Uniwersytetu w Murcji w Hiszpanii przeprowadzili badania, które wykazały, że idealna pora na śniadanie to tuż po godzinie 7, a konkretnie o 7.11. Dla osób, które lubią późno wstawać, zaleca się spożycie śniadania do godziny 10, a najlepiej między 8 a 9. Ważne jest, aby pierwszy posiłek zjeść najpóźniej dwie godziny po przebudzeniu. Jakie to ma znaczenie?
Theresa Shank, dietetyczka z Filadelfii, w wywiadzie dla magazynu „Women's Health” tłumaczy, że jedzenie śniadania we wskazanym czasie reguluje zdrowy apetyt i stabilizuje poziom cukru we krwi przez cały dzień. Kiedy poziom cukru we krwi spada, pojawia się uczucie głodu, wzmożony apetyt oraz skłonność do nadmiernego objadania się.
– Jedzenie w tym oknie nadaje tempo zdrowemu apetytowi i stabilizuje poziom cukru we krwi przez cały dzień – wyjaśnia Theresa Shank, dietetyczka z Filadelfii w rozmowie z magazynem "Women's Health". – Kiedy poziom cukru we krwi spada, często powoduje to uczucie głodu, wzmaga apetyt i prowadzi do nadmiernego objadania się – dodaje.
Zobacz także
Korzyści z jedzenia śniadania
Spożywanie śniadania przyspiesza metabolizm, pomagając organizmowi efektywniej spalać kalorie przez resztę dnia. Pierwszy posiłek dnia dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych i energii, niezbędnej do rozpoczęcia dnia. Pożywne śniadanie wspiera funkcje mózgu, dostarczając glukozę potrzebną do poprawy koncentracji, pamięci i ogólnej wydajności poznawczej.
Regularne jedzenie śniadań pomaga zapobiegać objadaniu się w ciągu dnia, co ułatwia kontrolę wagi. Ponadto śniadanie jest okazją do włączenia do diety wielu potrzebnych składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy, minerały i białka, których może brakować w innych posiłkach.
Zbilansowane śniadanie, które zawiera złożone węglowodany, białka i zdrowe tłuszcze, pomaga stabilizować poziom cukru we krwi, stymuluje układ trawienny i wspiera regularność wypróżnień, co przekłada się na lepsze zdrowie jelit. Spożywanie śniadań wiąże się również ze zmniejszonym ryzykiem wielu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu II i otyłość.