Wigilijna zupa migdałowa zachwyci gości. Do kuchni zabierzesz tylko puste talerze
Z wigilijnymi zupami kojarzy się głównie barszcz i grzybowa. Dawniej na polskich stołach pojawiała się również zupa migdałowa, chociaż raczej jako forma deseru, a nie pierwsze danie na świątecznej kolacji. Jest tak smaczna, że chętnych na dokładki nigdy nie brakuje.
Zupa migdałowa to potrawa, która przez wieki była obecna na wigilijnych stołach, szczególnie w zamożniejszych domach na Kresach Wschodnich. Jeszcze w okresie międzywojennym była powszechnie znana, lecz podczas PRL potrawa ta traciła na popularności z powodu niedostępności migdałów. Dziś powraca do łask i kusi słodki smakiem kolejne pokolenia Polaków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wigilijna zupa migdałowa
Zupa na deser brzmi dość ekstrawagancko, ale tak naprawdę nie ma w tym nic zaskakującego. W polskich domach pojawia się "zupa nic", a latem wiele osób zajada się zupą owocową z makaronem. Wigilijna migdałowa to z kolei danie, które już kiedyś gościło na naszych stołach.
Jej delikatny, kremowy smak i orzechowy aromat z korzenną nutą przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom słodkości, bez względu na wiek. Wystarczy kilka prostych składników i pyszny deser gotowy.
Składniki:
- 1 l mleka,
- 200 g migdałów w płatkach lub w całości bez skórki,
- 2 łyżki migdałów w płatkach do posypania,
- 3 łyżki rodzynek,
- 2 laski cynamonu,
- 1/2 łyżeczki mielonego kardamonu,
- 2 łyżki cukru.
Sposób przygotowania:
Krok 1. Płatki migdałów umieść w robocie kuchennym i zmiel. Możesz również sięgnąć po migdały w całości, jeśli twój blender ma odpowiednią moc. Pamiętaj o sparzeniu ich i zdjęciu brązowej skórki, żeby zupa nie była gorzka.
Krok 2. Do garnka wlej mleko, wsyp cukier, zmielone migdały i zagotuj. Następnie zmniejsz moc palnika i gotuj przez ok. 10-15 minut.
Krok 3. Następnie dodaj mielony kardamon, rodzynki, laskę cynamonu i gotuj jeszcze przez chwilę.
Krok 4. Gotową zupę nalej do talerzy i udekoruj płatkami migdałów. Smacznego!