PrzepisCiastaWłaśnie takie ciasto drożdżowe robiły nasze babcie. Zawsze pamiętały o jednym

Właśnie takie ciasto drożdżowe robiły nasze babcie. Zawsze pamiętały o jednym

Ciasto drożdżowe jak u babci. Idealnie wyrośnięte i smaczne
Ciasto drożdżowe jak u babci. Idealnie wyrośnięte i smaczne
Źródło zdjęć: © canva.com
25.10.2023 16:56

Nie ma to jak udane ciasto drożdżowe. Nauczenie się wypiekania go to klucz do tego, żeby posiąść nowe arkana wiedzy cukierniczej, a następnie zgłębić kolejne ciekawe przepisy. Spróbujmy więc zrobić takie ciasto, a za przykład niech posłużą nam babcine rady. Staruszki wiedziały, na czym polega sekret udanego ciasta drożdżowego.

Puszyste chałki, strucle, rogaliki, a nawet pączki czy tosty francuskie. Te wszystkie pyszne potrawy zrobimy jedynie w momencie, w którym będziemy w posiadaniu umiejętności przyrządzania ciasta drożdżowego. Żeby to osiągnąć, należy poznać kilka babcinych tajników, a także powtórzyć rozdział czy dwa podstawowej mikrobiologii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ciasto drożdżowe. Jak to ugryźć?

Całym sekretem udanego ciasta drożdżowego — czyli takiego, do jakiego przywykliśmy, odwiedzając babcie — są dwie podstawowe kwestie: prawidłowo zrobiony rozczyn oraz długi czas wyrabiania. Nie oszukujmy się, że ciasto drożdżowe przyrządzimy tak szybko, jak to na naleśniki. Tu każda minuta naprawdę się liczy. Według niektórych opinii na każdy kilogram mąki powinna przypaść godzina wyrabiania. Za dużo? Ręce bolą? Dasz radę — efekt ci to wynagrodzi.

Kolejna sprawa to rozczyn. Tu również nie ma miejsca na kompromisy, bo zależy od niego pulchność ciasta. Jak to działa z punktu widzenia nauki? Drożdże sprawiają, że rozczyn zaczyna fermentować. Enzymy powodują to, że skrobia zmienia się w dwutlenek węgla i alkohol. To zwłaszcza ten pierwszy produkt sprawia, że ciasto wyrasta. A żeby mogło to zadziałać, należy spełnić kilka wymogów.

  1. Temperatura. Mleko, w którym rozpuszczają się drożdże, powinno być podgrzane do 24-20 stopni, bo w takich warunkach drożdże rozmnażają się najszybciej.
  2. Powietrze! Drożdże, tak jak i wszystkie inne żyjątka, potrzebują tlenu, którego ta czynność im dostarcza. Przesianie mąki to dobry pomysł.
  3. Wyrastanie w sprzyjających warunkach. Nie oszukuj się, że rozczyn wyrośnie ci w piwnicy. Potrzebuje do tego ciepłego pomieszczenia, gdzie podwoi swoją objętość.

Ciasto drożdżowe krok po kroku

Składniki:

  • 1 kg mąki,
  • 1 jajko,
  • 3 żółtka,
  • 1 szklanka cukru,
  • 450 ml mleka,
  • 100 g drożdży,
  • 150 g masła,
  • cukier waniliowy,
  • rodzynki,
  • skórka z pomarańczy.
Wyrośnięte ciasto drożdżowe. To lubimy najbardziej!
Wyrośnięte ciasto drożdżowe. To lubimy najbardziej!© canva.com

Sposób przygotowania:

  1. Do miski wsyp dwie łyżki mąki, jedną płaską łyżeczkę cukru i wlej 50 ml podgrzanego mleka. Dodaj i rozetrzyj drożdże, a następnie wymieszaj, przykryj czystą ściereczką i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.
  2. Pozostałe mleko podgrzej z cukrem, cukrem waniliowym i masłem. Ostudź.
  3. Do mąki dodaj szczyptę soli, jajka i żółtka. Stopniowo połącz je z wyrośniętym rozczynem. Zacznij wyrabiać i powoli dodaj mleko z masłem i cukrem.
  4. Do ciasta dodaj bakalie i wyrabiaj. Jeśli robisz to ręcznie, przygotuj się na sporo pracy — nawet godzinę. Na koniec przykryj masę i odstaw na kolejną godzinę do wyrośnięcia. Piecz w wysmarowanej masłem formie do suchego patyczka — powinno to zająć około 35 minut. Smacznego!
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także