Wsypuję szczyptę do smażonej cebuli. Tego triku nauczyła mnie babcia
Co zrobić, żeby smażona cebula była jeszcze smaczniejsza? To bardzo proste i wcale nie musisz się uzbrajać w rzadkie i drogie przyprawy. Wystarcza ta, którą na pewno masz już w swojej kuchni. Wypróbuj ten trik, a już nigdy nie przygotujesz smażonej cebuli w inny sposób.
07.09.2023 18:04
Zapach smażonej cebuli rozchodzący się po mieszkaniu to prawdziwy skarb dla naszych wrodzonych kulinarnych zmysłów. Legenda mówi, że ktoś tego nie lubi. Ale my w legendy nie wierzymy... Zwłaszcza że znamy taki sposób na smażoną cebulę, dzięki któremu nikt — czytaj to dosłownie: nikt — się jej nie oprze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Smażona cebula — uczta dla podniebienia
Chyba nie ma drugiego produktu spożywczego, który jest w kuchni używany częściej niż cebula. Stosujemy ją niemal do każdego dania. Nadaje smaku i klarowności rosołowi, doskonale smakuje w jajecznicy, jest cennym składnikiem sosów, sałatek i dań jednogarnkowych. Nic więc dziwnego w tym, że opanowanie umiejętności jej smażenia to absolutna konieczność dla każdego kucharza.
W tym momencie doszliśmy do momentu, w którym część osób może zadać pytania: a co w tym niby takiego trudnego? Obieramy, kroimy, wrzucamy na patelnię i gotowe. Jest w tym ziarno prawdy, bo smażenie cebuli to czynność prosta jak budowa cepa. A jednak można tu jeszcze zastosować łatwy trik, który sprawi, że zrozumiesz różnicę między zwykłą smażoną cebulą, a NAJLEPSZĄ smażoną cebulą.
Dodaj do cebuli tę przyprawę
Instrukcja smażenia cebuli nie zajmuje dużo miejsca w żadnej książce kucharskiej. Rzeczywiście jest to do pewnego momentu czysta "łopatologia". Obieramy, kroimy (tu przeczytasz co zrobić, żeby przy tej czynności nie uronić ani jednej łzy) i wrzucamy na rozgrzany olej lub masło klarowane. Następnie mieszamy, i to dość intensywnie. Można też ją troszkę posolić.
Kiedy cebula jest już zeszklona, przechodzimy do naszego obiecanego triku. Na około 2 minuty przed zdjęciem warzywa z patelni, warto dodać do niego niewielką ilość cukru. Tak, cukru! Dlaczego to takie istotne? To bardzo proste: przez następującą karmelizację, czyli łączenie się cukrów prostych z tymi występującymi naturalnie w cebuli. Cebula momentalnie robi się nieco bardziej brązowa, lekko zmienia kształt i, co najważniejsze, nabiera cudownego smaku i aromatu. Doskonałe wrażenia smakowe masz tu jak w banku!