PoradyWyciągam z kuchennej szafki i wcieram w skórę. Komary nie znoszą tego zapachu

Wyciągam z kuchennej szafki i wcieram w skórę. Komary nie znoszą tego zapachu

Domowy sposób na odstraszenie komarów
Domowy sposób na odstraszenie komarów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

31.05.2024 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Komary nie tylko zakłócają odpoczynek na świeżym powietrzu, ale także pozostawiają na naszej skórze bolesne bąble po ukąszeniach. Jak zatem zabezpieczyć się przed ugryzieniami? Zamiast sięgać po chemiczne środki, weź z kuchennej szafki produkt, który zwykle stosujesz do wypieków. Dla komarów staniesz się niewidzialny.

Zapach, który odstrasza komary, powinien być przede wszystkim intensywny. Do takich produktów zaliczamy: ocet, cebulę, liście pomidora, olejek oczarowy, piołun czy czosnek niedźwiedzi, bazylię, tymianek, goździki, miętę. Ich obecność na stole powinna zniechęcić komary do podchodzenia. To jednak nie wszystko.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakich zapachów nie lubią komary?

W walce z komarami skuteczna jest także wanilia, a nawet najzwyklejszy aromat waniliowy do ciast. Wystarczy, że wetrzesz w skórę odrobinę tego płynu, a komary przestaną cię atakować. Możesz przyrządzić też skuteczny spray: do 100 ml wody dodaj 30 kropel aromatu waniliowego. Stosuj go na ciało, zwłaszcza w okolicach nadgarstków i za uszami.

Ponadto Lasy Państwowe przypominają na Facebooku, że przed ugryzieniami komarów chronią również zapachy olejków eterycznych: eukaliptusowego, lawendowego, miętowego. Przestrzegają też przed drapaniem bąbli po ukąszeniach, ponieważ może to doprowadzić do zakażeń. W przypadku ukąszeń bolące miejsca dobrze jest obłożyć plasterkiem cytryny lub cebuli, okładem z rumianku, zsiadłego mleka, śmietany, liścia aloesu, octu jabłkowego albo amoniaku. Pomocna można okazać się kostka lodu lub też zwykła zimna woda.

Co przyciąga komary?

Ciekawym jest, co przyciąga komary do człowieka. Niektóre osoby są bardziej podatne na ich ataki, inne mniej. Komary szczególnie upodobały sobie osoby po intensywnym wysiłku fizycznym. Przyciąga je kwas mlekowy, który jest produkowany przez nasze mięśnie podczas aktywności. Komary są również w stanie wyczuć dwutlenek węgla, który wydzielamy podczas oddychania. To sprawia, że chętnie do nas podlatują.

Komary uważają za atrakcyjne wilgotne i ciepłe miejsca, takie jak mokre łąki czy bagna, ale także nasze ciała, zwłaszcza gdy jest nam gorąco lub jesteśmy spoceni. Uważa się również, że komary preferują ciemniejsze kolory od jasnych, dlatego noszenie jasnych ubrań może pomóc w uniknięciu ukąszeń. Komary przyciąga również nasz naturalny zapach, dlatego niektóre produkty odstraszające owady są oparte na maskowaniu naszego zapachu lub na wprowadzeniu zapachów, których komary nie lubią.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także