Wyciskanie czosnku będzie jeszcze prostsze. Wystarczy pominąć jeden krok
Uwierzyłbyś, gdybyśmy powiedzieli, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że do tej pory używałeś praski do czosnku niezgodnie z zamysłem jej wynalazcy? Pewnie nie. I dlatego idziemy o zakład, że tuż po przeczytaniu tego artykułu natychmiast polecisz do kuchni sprawdzić nasze słowa. Wtedy wszystko stanie się jasne!
26.11.2023 15:25
Czosnek to jeden z podstawowych budulców olbrzymiej ilości potraw. Nic dziwnego, że sięgamy po niego w naszych kuchniach niezwykle często. Nadanie przygotowywanym posiłkom smaku i aromatu czosnku najczęściej odbywa się poprzez wykorzystanie praski do czosnku. Jak się okazuje, większość z nas używa jej... źle. Albo inaczej: nie jest to być może zachowanie niepoprawne, za to tracimy na nim swój cenny czas.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Praska do czosnku — jak jej używać?
Praska, prasa, wyciskacz, szatkownica. Zwał, jak zwał — to zawsze to samo urządzenie. Znasz je doskonale: z jednej strony koszyczek z dziurkami, z drugiej stalowy dociskacz, który przepycha ząbki warzywa przez rozdrabniacz, oszczędzając nam masy roboty i czasu spędzonego na ręcznym szatkowaniu czosnku. A skoro właśnie o oszczędność cennych w kuchni minut chodzi, to czemu by nie wykorzystać tego dobrodziejstwa w pełni?
Większość (zaryzykujemy nawet stwierdzenie, że prawie wszyscy) przed umieszczeniem ząbków czosnku w prasce, obiera je ze skórki. I uwaga — robią to zupełnie niepotrzebnie. Otóż praska polega właśnie na tym, że twarda łupina nie zostaje przepuszczona przez maleńkie dziurki koszyczka, a tym samym zostaje w jego środku. Słowem: nie obierając czosnku, uzyskasz ten sam efekt, co marnując czas na jego obieranie. Bez sensu, prawda?
Jak pozbyć się zapachu czosnku z rąk?
Obieranie czosnku to nie tylko strata czasu, ale również narażenie się na to, że nasze dłonie jeszcze przez wiele godzin będą specyficznie pachniały. Bądźmy uczciwi: aromat, który chętnie czujemy na pieczeni, nie jest mile widzianym gościem na naszej skórze. Co więcej, jego pozbycie się jest dosyć trudne; przynajmniej wtedy, gdy nie wie się, jak to sprytnie zrobić.
W takiej sytuacji należy uzbroić się w znajomość któregoś z tych trzech trików. Okazuje się, że najskuteczniejszymi sposobami pozbycia się zapachu czosnku z dłoni są:
- pocieranie dłońmi o metal, na przykład łyżkę,
- oczyszczenie rąk mieloną kawą,
- umycie dłoni o papkę zrobioną z soli i soku z cytryny.
Pamiętaj, żeby przed zastosowaniem tych metod (zwłaszcza ostatniej) upewnić się, że nie masz na dłoniach żadnych skaleczeń. To by mogło zaboleć!