Wygląda jak miniaturowy arbuz. Zbieram z krzaczka i kiszę w słoikach jak ogórki
Rozkosznie prezentują się na talerzu i tak samą smakują, choć mogą budzić wątpliwości wyglądem. Ni to arbuz, ni ogórek. Coś pomiędzy, ale z wyczuwalnymi nutami limonki. Jeśli nie wiesz, jak wykorzystać te cuda natury, po prostu zalej je solanką i poczekaj. Efekt "wow" murowany.
21.09.2024 11:00
Mysi melon (Melothria scabra), znany również jako cucamelon czy ogórek meksykański, nie jest jeszcze dobrze rozpoznawany w Polsce. Niemniej jego niezwykły smak oraz bogate właściwości zdrowotne zasługują na uwagę. Kiedy tylko dorwę choć odrobinę małych owoców, wrzucam je do słoika i zalewam solanką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ogórek meksykański - czy warto go jeść?
Ogórek meksykański (meksykański miniaturowy arbuz, kiszony ogórek, mysi melon, pepquinos) należy do rodziny dyniowatych, podobnie jak ogórek, cukinia czy dynia, a wyglądem przypomina arbuza skrzyżowanego z ogórkiem. Nie jest to jednak hybryda stworzona przez człowieka, lecz wynik kreatywności natury. Ogórek meksykański może być uprawiany w Polsce, lecz nie jest tutaj jeszcze znany. Szczególną popularnością cieszy się w krajach Ameryki Łacińskiej.
Meksykański ogórek to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych. Jest nie tylko smaczny, ale także niskokaloryczny. W jego składzie znajdziemy mnóstwo witamin i składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, witaminy C, E, K i PP, a także minerały: potas, cynk, wapń, magnez, żelazo, fosfor, selen i mangan. Dodatkowo mysi melon jest bogaty w dwa silne przeciwutleniacze – likopen i beta-karoten, co sprawia, że może odgrywać rolę w profilaktyce nowotworowej.
Smak ogórka meksykańskiego przypomina połączenie ogórka z limonką. Może być spożywany na surowo, dodawany do sałatek warzywno-owocowych, zup i sosów, a także marynowany i kiszony.
Kiszony ogórek meksykański. Przepis
Składniki:
- ogórki meksykańskie (tyle, by wypełnić litrowy słoik),
- 6 ząbków czosnku,
- kwiat kopru,
- po 3 ziarna pieprzu i gorczycy,
- 3 litry wrzątku.
- 6 płaskie łyżki soli kamiennej.
Przygotowanie:
- Owoce dokładnie wymyj i osusz.
- Następnie przygotuj solankę z 2 litrów wody i 4 płaskich łyżek soli kamiennej.
- Ciepłą solanką zalej ogórki meksykańskie i odstaw całość na 10 minut.
- Po tym czasie odcedź owoce z solanki i wypłukaj.
- Meksykańskie ogórki przełóż do słoika, a między kolejnymi warstwami umieść ziarna pieprzu i gorczycy, ząbki czosnku, na końcu przykryj ogórki kwiatem kopru.
- Przygotuj solankę z 1 litra wody i 2 płaskich łyżek soli kamiennej. Następnie zalej nią ogórki w słoiku, pozostawiając 2 cm wolnej przestrzeni. Pamiętaj, by zawartość słoika była dobrze przykryta solanką.
- Ogórki zakręć i odstaw do kiszenia na 3 dni w temperaturze pokojowej (bez dostępu do światła słonecznego), a następnie przełóż do piwnicy lub schowaj w innym chodnym miejscu.