Wyjątkowy grzyb. Smakuje nieziemsko i kosztuje majątek
05.10.2023 12:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Trufla biała to najsłynniejszy i najcenniejszy grzyb świata. Jej niezwykły aromat i smak sprawiają, że jest uważana za rarytas. Gdzie można ją znaleźć?
Historia białej trufli sięga 3,5 tysiąca lat wstecz, choć to w XVII wieku zyskała na popularności. W starożytności była uważana za jeden z najcenniejszych afrodyzjaków oraz symbol miłości i pożądania, związany z boginią miłości, Wenus. Grzyb ten był także wyjątkowym prezentem dla najważniejszych postaci historycznych, takich jak Napoleon, Ludwik XVI czy Królowa Elżbieta II, która otrzymała wyjątkowy okaz ważący ponad 1,2 kg.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trufla biała, zwana również truflą piemoncką, to grzyb występujący naturalnie na terenie Włoch, głównie w okolicach Piemontu. Jest to bardzo rzadki gatunek, którego znalezienie graniczy z cudem. Dlatego też trufla biała jest jednym z najdroższych grzybów świata. Jej cena na aukcjach może sięgać nawet kilkunastu tysięcy euro.
Charakterystyka białej trufli
Biała trufla różni się znacznie od innych grzybów. Jej owocnik rośnie kilka do kilkunastu centymetrów pod powierzchnią ziemi i osiąga wielkość od 3 do 10 cm. Ma charakterystyczny, nieregularny kształt z licznymi zagłębieniami. Łupina Trufli jest jasnożółta, a miąższ jest biały z widoczną siecią żyłek. Jest twardy i jędrny w konsystencji oraz wydobywa niepowtarzalny aromat, przypominający mieszankę orzechów i czosnku.
W poszukiwaniu białej trufli pomagają specjalnie wyszkolone psy, które potrafią wyczuć jej zapach pod ziemią. Przed trafieniem na rynek, każda trufla musi przejść ocenę komisji ekspertów, a okazy ważące ponad 10 g są sprzedawane w numerowanych opakowaniach.
Wartości odżywcze białej trufli
Biała Trufla to nie tylko wyjątkowy smak, ale także bogactwo składników odżywczych. Zawiera duże ilości białka, węglowodanów, nienasyconych i nasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, witaminy C i ergosterolu. Jest także źródłem aminokwasów oraz cennych minerałów, takich jak żelazo, krzem, wapń, potas, cynk, fosfor, magnez czy siarka.
Niestety, trufli białej nie można znaleźć w Polsce. Można natomiast próbować założyć własną hodowlę grzybni trufli białej. Na rynku dostępne są gotowe grzybnie do uprawy.