Wymiata toksyny z organizmu jak szczotka. W Polsce mało kto po niego sięga
Jeszcze niedawno ten owoc był znany tylko mieszkańcom Australii, dziś zdobywa popularność na całym świecie. Jego miąższ, który składa się z przypominających kawior kuleczek, zachwyca świeżym, cytrusowym smakiem i aromatem. Co jeszcze warto wiedzieć o caviar lime?
06.04.2024 09:33
Citrus australasica to kolczasty krzew, niekiedy przyjmujący postać niedużego drzewka, naturalnie występujący w subtropikalnych i tropikalnych lasach zachodniej Australii. Jego przypominające ogórki, cylindryczne owoce o różnej barwie, najczęściej zielonej lub fioletowej, już przed wiekami cenili rdzenni mieszkańcy kontynentu. Przez Aborygenów były wykorzystywane zarówno do celów spożywczych, jak i leczniczych.
Europejscy kolonizatorzy okazali roślinie znacznie mniejsze zainteresowanie, karczując ją na potęgę. Walory owoców, zwanych często kawiorem cytrusowym czy cytrusowymi perłami, odkryto niedawno. Okazało się bowiem, że ich miąższ, składający się z okrągłych, wypełnionych sokiem pęcherzyków, do złudzenia przypominających ikrę jesiotrów, może być znakomitym dodatkiem i ozdobą wielu potraw, zarówno słodkich, jak i słonych. W smaku przypomina limonkę, czemu trudno się dziwić, gdyż caviar lime należy do rodziny rutowatych, podobnie jak popularne cytrusy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na początku XXI wieku owoce australijskiej rośliny zaczęły pojawiać się w menu europejskich i amerykańskich restauracji. Rozpoczęto też jej uprawę w innych częściach świata. Caviar lime okazał się podatny na krzyżowanie z innymi gatunkami cytrusów. W efekcie powstały odmiany dające owoce o różnokolorowym miąższu – od białego po prawie niebieski.
Cytrusowy kawior coraz częściej pojawia się także w Polsce, szczególnie w wyspecjalizowanych sklepach internetowych.
Caviar lime – wartości odżywcze
Jak wszystkie owoce cytrusowe, także caviar lime może pochwalić się wysoką zawartością cennych składników odżywczych, zwłaszcza witaminy C, która aktywizuje system immunologiczny, odgrywa ważną rolę w wytwarzaniu licznych enzymów, wpływa na produkcję kolagenu i zmniejsza skłonność do krwotoków oraz krwawień dziąseł.
Wysokie stężenie kwasu askorbinowego sprawia, że australijskie owoce posiadają silne właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu wspierają naturalne mechanizmy obronne organizmu, neutralizując szkodliwe działanie wolnych rodników i zapobiegając rozwojowi schorzeń układu krążenia czy nowotworów. Podobne działanie wykazują flawonoidy, których również nie brakuje w cytrusowym kawiorze.
Choć owoc wyróżnia dość kwaśny smak, tak naprawdę posiada silne właściwości alkalizujące, dzięki czemu skutecznie zobojętnia nadmiar kwasów w organizmie (pamiętajmy, że długotrwałe zakwaszenie skutkuje wieloma dolegliwościami: osłabieniem odporności, bólami głowy, ciągłym zmęczeniem czy sennością).
Caviar lime stanowi skarbnicę pektyn pełniących rolę błonnika pokarmowego, który chłonąc wodę, zapewnia uczucie sytości. Pektyny obniżają poziom cukru oraz "złego" cholesterolu LDL (jego nadmiar przyczynia się rozwoju poważnych schorzeń układu krążenia: miażdżycy, choroby wieńcowej albo udaru mózgu). Pomagają też w usuwaniu organizmu szkodliwych toksyn i metali ciężkich, w tym ołowiu, rtęci i kadmu, których skumulowanie grozi bardzo poważnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia.
Kwaśny owoc jest bogatym źródłem potasu, który poprawia nastrój, reguluje pracę serca oraz gospodarkę wodno-elektrolitową. W soczystych kulkach kryje się też dużo fosforu, wapnia i magnezu.
Caviar lime odznacza się też niską kalorycznością – 100 g dostarcza zaledwie 30 kcal. Dlatego owoc może gościć w diecie osób odchudzających się.
Caviar lime w kuchni
Dojrzały owoc caviar lime ma intensywny kolor, w zależności od odmiany żółty, brązowy, czerwony lub zielony. Kryjące się we wnętrzu kulki powinny być miękkie w dotyku (choć nie za bardzo) i pękać przy ściśnięciu. Można je jeść z powłoką, ale również wycisnąć sok.
Ze względu na cytrusowy smak i aromat, owocowy kawior świetnie komponuje się z rybami oraz owocami morza, np. grillowanym łososiem czy świeżymi ostrygami. Kulki warto wykorzystać do przygotowania domowego sushi.
Caviar lime nadaje się do wyrobu dżemów i marmolad. Kulkami możemy dekorować lody, desery czy deskę serów. Uatrakcyjnią sałatki albo dania z makaronem, zwłaszcza na słodko. Sprawdzą się w rozmaitych koktajlach, także alkoholowych oraz lemoniadach i innych napojach chłodzących. W Australii owocowy kawior często dodaje się do różnych sosów i sals, nawet guacamole – połączenie awokado i caviar lime zapewnia prawdziwą eksplozję doznań smakowych.