PoradyWymocz rybę, a nieprzyjemny zapach zniknie. Będzie też dłużej świeża

Wymocz rybę, a nieprzyjemny zapach zniknie. Będzie też dłużej świeża

Filety ryby - Pyszności
Filety ryby - Pyszności
Źródło zdjęć: © Canva | Magone
31.01.2024 10:42, aktualizacja: 28.04.2024 16:26

Jeżeli chcesz cieszyć się smakiem ryby bez jej charakterystycznego, nie zawsze przyjemnego zapachu, to mam dla Ciebie sprawdzony patent. Rybę najlepiej jest przyrządzić od razu po zakupie, ponieważ z czasem zaczyna wydzielać specyficzny rybi zapach, który nie każdemu smakuje i często zniechęca do spożywania ryb. Jak się go pozbyć?

Zanim zdecydujesz się na przyprawienie ryby i wrzucenie jej na patelnię, warto ją najpierw wymoczyć w specjalnym płynie. Jak żaden inny "wyciągnie" z ryby charakterystyczny zapach, a także przyczyni się do zmiękczenia jej mięsa. Na pewno masz ten produkt w swojej kuchni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zniwelować zapach ryby?

Moczenie ryby w mleku to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Mleko zawiera kazeinę, która wiąże się z trimetyloaminą, związkiem chemicznym odpowiedzialnym za ten zapach. W rezultacie mleko pochłania nieprzyjemną woń, a ryba staje się bardziej aromatyczna. Mleko ma również działanie zmiękczające i nawilżające, dzięki czemu ryba jest bardziej soczysta i delikatna.

Morszczuk - ryba, po którą warto sięgać bardzo często
Morszczuk - ryba, po którą warto sięgać bardzo często© Canva | Algefoto

Po pierwsze, konieczne jest dokładne opłukanie ryby pod bieżącą wodą oraz osuszenie jej przy użyciu papierowego ręcznika. Następnie przenieś rybę do miski lub naczynia żaroodpornego i zalej ją mlekiem, tak aby była całkowicie pokryta. Dodaj ulubione przyprawy, takie jak sól, pieprz, czosnek czy zioła. Warto pozostawić rybę w mleku przez co najmniej 15 minut, a nawet kilka godzin, w zależności od jej rozmiaru i gatunku. Im większa i tłustsza ryba, tym dłużej powinna przebywać w mleku. Po namoczeniu, ponownie osusz rybę i przygotuj ją zgodnie z przepisem.

Jak przechowywać rybę?

Rybę najlepiej jest spożyć jak najszybciej po zakupie lub przygotowaniu. Jeśli jednak chcemy ją przechować, to musimy to zrobić w odpowiednich warunkach. Rybę świeżą należy szczelnie owinąć folią spożywczą lub papierem do pieczenia i włożyć na najniższą półkę lodówki, gdzie jest najzimniej (tak przygotowaną można przechowywać w lodówce do 2 dni). Podobnie należy postępować z rybą wędzoną.

Na kolację warto zjeść m.in. rybę oraz warzywa
Na kolację warto zjeść m.in. rybę oraz warzywa© Adobe Stock | timolina

Aby zamrozić rybę, rozpocznij od dokładnego opłukania, a następnie osuszenia i podzielenia jej na mniejsze porcje. Każdą porcję owiń folią spożywczą, a następnie umieść w woreczku do mrożenia. Okres przechowywania ryby w zamrażarce może wynosić od 2 do 6 miesięcy.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także