NewsyWyrzucasz fusy po kawie do kosza na śmieci? Więcej nie popełnisz tego błędu

Wyrzucasz fusy po kawie do kosza na śmieci? Więcej nie popełnisz tego błędu

Fusy po kawie
Fusy po kawie
Źródło zdjęć: © Pysznosci.pl
02.10.2023 11:57, aktualizacja: 02.10.2023 12:09

Inżynierowie z Australii wprowadzili przełomowe rozwiązanie, które wykorzystuje fusy po kawie w przemyśle budowlanym. Według ich badań, zwykłe odpady po zaparzeniu kawy, które często lądują w koszu na śmieci, mogą znacząco zwiększyć wytrzymałość betonu - nawet o blisko 30 procent.

Portal The Guardian informuje o fascynujących wynikach badania, które ukazało się w renomowanym czasopiśmie "Journal of Cleaner Production". Wyniki te wykazują, że naukowcom z australijskiego Uniwersytetu RMIT w Melbourne udało się stworzyć metodę recyklingu zużytych fusów po kawie, które mogą być później wykorzystywane w produkcji betonu o zwiększonej wytrzymałości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wykorzystanie fusów po kawie w produkcji betonu

Dodanie przetworzonych pozostałości po kawie do betonu może zwiększyć jego wytrzymałość o imponujące 29,3 procent. Jednak to nie koniec korzyści. Proces technologiczny, który obejmuje pirolizę, jest jednocześnie energooszczędny. Dr Shannon Kilmartin-Lynch z RMIT, który brał udział w opracowaniu tej technologii, tłumaczy:

- Wyrzucamy dużo kawy mielonej i kapsułek z kawą.

Jego zdaniem pomysł ten jest odpowiedzią na problem marnowania pozostałości po kawie. Fusy po kawie, przekształcone w biowęgiel porównywalny do węgla drzewnego, mogą zastąpić część piasku, który jest niezbędny w produkcji betonu.

Proces produkcji biowęgla z fusów kawowych

Proces produkcji biowęgla z pozostałości po kawie polega głównie na prażeniu tych fusów. Piroliza, która jest kluczowym elementem wytwarzania wzmocnionego betonu z fusów po kawie, polega na podgrzewaniu tych odpadów do temperatury około 350 stopni Celsjusza. Co ciekawe, jest to proces energooszczędny, gdyż piroliza tradycyjnie przeprowadzana jest w znacznie wyższej temperaturze, zbliżonej do 900 stopni Celsjusza. W przypadku kawy wystarczy nieco ponad 350 stopni Celsjusza.

Zastąpienie 15 procent naturalnego piasku w betonie biowęglem kawowym pozwala, według badań naukowców, zwiększyć wytrzymałość mieszanki betonowej aż o prawie 30 procent. Co więcej, składnik ten pochodzący z odpadów kawowych jest materiałem porowatym, co oznacza, że cement łączy się z nim znacznie skuteczniej. Chociaż produkt naukowców z australijskiego RMIT nadal wymaga dalszych badań w zakresie trwałości, już teraz naukowcy współpracują z lokalnymi władzami, aby wykorzystać beton wzmocniony kawą w przyszłych projektach infrastrukturalnych, takich jak budowa chodników.

Ochrona środowiska i ograniczenie odpadów

Kolejnym niebagatelnym atutem tego rozwiązania jest ograniczenie ilości fusów po kawie trafiających na wysypiska śmieci. Jeśli wszystkie fusy w Australii byłyby przetwarzane na biowęgiel, możliwe byłoby wyprodukowanie nawet 22,5 tysiąca ton betonu kawowego rocznie.

Wynalazek ten rzuca nowe światło na potencjał wykorzystania odpadów po kawie w przemyśle budowlanym. Fusy po kawie, zamiast lądować w koszu na śmieci, mogą teraz być kluczowym składnikiem betonu, zapewniając jednocześnie wytrzymałość i ochronę środowiska. Nie wyrzucajmy już więc tych fusów - mają one przyszłość w budownictwie.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także