NewsyWystarczy jeden kęs, by zwiększyć ryzyko raka. Tajska potrawa co roku zabija tysiące osób

Wystarczy jeden kęs, by zwiększyć ryzyko raka. Tajska potrawa co roku zabija tysiące osób

Tajska potrawa co roku zabija tysiące osób (fot. screen z kanału Naly's Kitchen.)
Tajska potrawa co roku zabija tysiące osób (fot. screen z kanału Naly's Kitchen.)
Źródło zdjęć: © YouTube
23.11.2023 09:38

Koi pla to popularna tajska potrawa, która przyrządzana jest z surowej, mielonej ryby, soku z cytryny i mieszanki ziół. Chociaż danie to jest smaczne i tanie, może mieć tragiczne konsekwencje dla zdrowia.

Koi pla to tajlandzka potrawa przygotowywana z soku z cytryny, surowej mielonej ryby i aromatycznych ziół. Choć składniki te są powszechnie spożywane na całym świecie, to właśnie ich połączenie w koi pla staje się śmiertelnie niebezpieczne. Co sprawia, że ta pozornie niewinna potrawa może prowadzić do tak tragicznych skutków?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Koi pla i jej zabójcza tajemnica

Okazuje się, że koi pla zawiera pasożyty, które mogą powodować raka wątroby. Pasożyty te, zwane przywrami Clonorchis sinensis, żyją w ciele ryby i dostają się do organizmu człowieka wraz z pożywieniem. Po wniknięciu do wątroby przywry zaczynają się rozwijać, powodując uszkodzenia i stany zapalne.

Mieszkańcy Tajlandii, zwłaszcza w prowincjach Khon Kaen i Isan, są szczególnie narażeni na to ryzyko, spożywając to danie na co dzień. Wydaje się, że ta apokaliptyczna potrawa jest bezpośrednio odpowiedzialna za wzrost liczby zachorowań na raka wątroby i dróg żółciowych, osiągając druzgocące statystyki 20 tysięcy ofiar rocznie.

Raka wątroby wywołany przez koi pla jest bardzo groźny. Choroba postępuje zazwyczaj powoli i bezobjawowo, dlatego często jest wykrywana zbyt późno, gdy nie ma już szans na wyleczenie.

Walka z koi pla

Chirurg, Narong Khuntikeo, który sam stracił rodziców z powodu tej śmiercionośnej potrawy, prowadzi heroiczną walkę z rozprzestrzeniającą się epidemią koi pla. Pomimo trudności, jakie napotyka, starając się przekonać mieszkańców do rezygnacji z koi pla, podróżuje po całej Tajlandii, edukując zarówno lokalną społeczność, jak i turystów. Oferuje darmowe testy, które pomagają wykryć obecność pasożytów, ale zmiana nawyków żywieniowych w obliczu tej tradycji okazuje się być trudnym wyzwaniem.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także