PoradyZapamiętaj prostą zasadę. Kotlety mielone zawsze będą wychodziły soczyste i pulchne

Zapamiętaj prostą zasadę. Kotlety mielone zawsze będą wychodziły soczyste i pulchne

Kotlety mielone wyjdą przepyszne. Pamiętaj o tej zasadzie
Kotlety mielone wyjdą przepyszne. Pamiętaj o tej zasadzie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Robert Wołkaniec
15.11.2023 10:57, aktualizacja: 20.03.2024 10:38

Każdy z nas uwielbia kotlety mielone. Oczywiście pod jednym warunkiem: muszą być prawidłowo przygotowane. Pulchne, soczyste, aromatyczne — o tak, wtedy można się nimi zajadać bez końca. Taki efekt zapewni nam jedna prosta zasada.

Kotlety mielone to prawdziwie przemyślana potrawa. Żaden ze składników tworzących to danie nie jest przypadkowy i każdy odgrywa w potrawie konkretną, ważną rolę. Mięso, jajko, bułka, cebula — pomiń jeden z tych produktów (i nie zastąp go innym, o tych samych właściwościach), a przekonasz się, że te słowa mają sens.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skoro jednak każdy składnik mięsnej mieszanki potrzebnej do stworzenia mielonych ma swój waży wkład w całość, to na pewno domyślasz się, że również proporcje masy nie są tu obojętne. Większość z nas dobiera je na oko i do pewnego momentu nie ma w tym nic złego. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że jeden z wymienionych wcześniej składników powinien być dokładnie odmierzony.

Kotlety mielone od A do Z

Zanim przejdziemy do konkretów, zastanówmy się, jakie role odgrywają w mielonych poszczególne składniki. Taka analiza pozwoli nam nie tylko regulować efekt końcowy, ale również skutecznie dobierać ewentualne "zastępstwa" dla tych produktów. A więc wszystko po kolei:

  • Jajka. Nadają kotletom spoistości. Można zastąpić np. skrobią ziemniaczaną lub kaszą manną.
  • Bułka. Dba o puszystość kotletów. Można zastąpić namoczonymi i napęczniałymi płatkami owsianymi.
  • Cebula. Wypuściwszy soki, sprawia, że kotlety stają się soczyste. Zastępujemy np. cukinią.
Kotlety mielone to jedna z najpopularniejszych potraw w Polsce
Kotlety mielone to jedna z najpopularniejszych potraw w Polsce© Canva | Inna Tarasenko

Proporcje dokładne czy na oko?

Według wielu osób dodawanie do kotletów mielonych cebuli, bułki, bułki tartej czy choćby marchewki to kwestia gustu i może odbywać się absolutnie na oko". Inaczej sprawy mają się w przypadku jajek. Tu większość kucharzy stosuje się do konkretnej zasady: jedno jajko na pół kilograma mięsa. Ta proporcja ma stanowić o doskonałości konsystencji mielonych.

Co ciekawe, istnieją też osoby, które wyznają ścisły podział rodzajów mięsa do mielonych. Najczęstszym stanowiskiem takich kulinarnych purystów jest tworzenie masy składającej się w 70 proc. z mięsa mielonego chudego i 30 proc. z mięsa tłustego. Co ty na to? Daj nam znać, co o tym sądzisz!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także