Wystarczy łyżka o poranku. Oczyścisz jelita, brzuch stanie się płaski i poczujesz się lżej
O swoje zdrowie i dobrą formę dbać można wielotorowo. Zdrową, zbilansowaną dietę warto wzbogacić warto o naturalne boostery, takie jak olej lniany. Niepozorny płyn przynosi szereg korzyści dla organizmu.
Dla wielu osób porannym rytuałem jest kubek gorącej kawy. Warto z początkiem roku nieco zmienić swoje nawyki i dzień rozpoczynać od porcji oleju lnianego. Chociaż brzmi to dość nietypowo, to niesie za sobą szereg zalet, które szybko odczujesz na swojej skórze. Niepozorny olej pomoże zadbać o zdrowie, wspomoże odchudzanie i poprawi ogólny stan organizmu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdrowy olej lniany
Olej lniany wspiera odporność, chroni układ krążeniowy i pomaga w nawilżeniu skóry. Jego skład wzbogacają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), takie jak kwas alfa-linolenowy z grupy omega-3. Kwasy omega-3 pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, regulują ciśnienie krwi i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca. Wspierają również pracę mózgu, poprawiają pamięć i koncentrację oraz mogą chronić przed chorobami neurodegeneracyjnymi.
Omega-3 pomagają regulować poziom hormonów odpowiedzialnych za apetyt, co może prowadzić do zmniejszenia uczucia głodu. Dzięki temu może być świetnym uzupełnieniem zdrowej diety.
Pełen witamin E i A, olej lniany działa jako przeciwutleniacz, chroniąc ciało przed wolnymi rodnikami i przedwczesnym starzeniem. Jest szczególnie polecany w diecie osób dbających o wagę. Pomaga on w regulacji metabolizmu, co przyczynia się do spalania tłuszczu, obniża apetyt na słodkie pokarmy i reguluje poziom cholesterolu. Jego spożywanie wspiera pracę wątroby, a także pomaga eliminować toksyny z jelit, co sprzyja uczuciu lekkości.
Jak pić olej lniany?
Zaleca się spożywać olej ekologiczny tłoczony na zimno, przechowywany w chłodnych warunkach i w ciemnej butelce, aby zachować jego właściwości. Optymalna dawka dla dorosłych to 2-4 łyżki dziennie. Warto pamiętać, aby nie używać go do smażenia, gdyż traci wtedy swoje dobroczynne właściwości.
Najlepiej pić olej lniany rano, na czczo, rozcieńczony w niewielkiej ilości wody lub soku. Zacznij od jednej łyżki o poranku. Olej lniany możesz dodawać również do sałatek, zup, kasz czy jogurtów. Pamiętaj jednak, by go nie podgrzewać, bo straci swoje właściwości. To niedoceniony produkt, który śmiało można nazwać superfood.