Wystarczy szklanka tego napoju dziennie. Działa jak eliksir młodości
18.11.2023 16:41, aktual.: 17.01.2024 13:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jest bogatym źródłem witaminy E, do tego wspaniale smakuje. Wbrew powszechnej opinii nie jest nowoczesnym wynalazkiem, a znane było już w późnym średniowieczu i używane zamiast mleka krowiego w okresach postów. Zobacz, dlaczego warto wzbogacić nim swoją dietę.
Mleko migdałowe to napój roślinny, który powstaje z namoczonych i zmielonych migdałów oraz wody. Napój ten może być cennym składnikiem zrównoważonej diety. Jest niskokaloryczny i niskowęglowodanowy oraz przyjazne dla osób z nietolerancją laktozy lub alergią na białka mleka krowiego. Co istotne, mleko migdałowe zawiera bardzo małe ilości białka, dlatego nie powinno się go stosować jako zamiennika białkowych produktów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mleko migdałowe jak eliksir młodości
Według National Institutes of Health (Narodowych Instytutów Zdrowia) wyjątkową cechą odżywczą mleka migdałowego jest to, że stanowi bogate źródło witaminy E, składnika odżywczego o właściwościach przeciwutleniających. Więcej: witamina E uznawana jest za jeden z najsilniejszych przeciwutleczniaczy. Przez to naturalnie spowalnia proces starzenia się komórek skóry czy organów wewnętrznych.
W rzeczywistości jedna szklanka mleka migdałowego zawiera 8,1 miligrama tej witaminy, co stanowi ok. 50 proc. zalecanej dawki dietetycznej. Oprócz właściwości przeciwutleniających witamina E odgrywa rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego i procesach metabolicznych oraz może wspomagać zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
Dlaczego warto pić mleko migdałowe?
Mleko migdałowe jest źródłem wapnia i witaminy D, które są niezbędne dla zdrowia kości i zębów. Wapń pomaga w budowaniu i utrzymaniu tkanki kostnej, a witamina D ułatwia jego wchłanianie. Ze względu na to, że napój migdałowy jest produktem roślinnym, nie zawiera cholesterolu ani nasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą podnosić poziom złego cholesterolu LDL i zwiększać ryzyko chorób serca. Mleko migdałowe jest również źródłem magnezu, który pomaga w regulacji ciśnienia krwi i rytmu serca.
Choć nie jest bogate w białko, to zawiera wiele witamin z grupy B (w tym ryboflawinę) i żelazo, które są ważne dla produkcji energii i transportu tlenu do komórek mięśniowych. Mleko migdałowe może być więc dobrym dodatkiem do diety osób aktywnych fizycznie lub uprawiających sport. Ponadto ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że nie powoduje gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi po spożyciu.
Kto nie powinien spożywać migdałoweo mleka?
Mleko migdałowe ma wiele korzyści dla zdrowia i urody, ale nie jest pozbawione wad. Może wywołać reakcje alergiczne, zawiera szczawiany, które mogą sprzyjać tworzeniu się kamieni nerkowych u osób z predyspozycją do tego schorzenia, a także utrudnia wchłanianie cynku, magnezu i żelaza ze względu na obecność kwasu fitynowego.