Z czterech składników robię obiad na dwa dni. Przepis dała mi stryjenka ze Śląska
Pierzok to inaczej zapiekane ziemniaki w śląskiej wersji. Od innych zapiekanek tę odróżnia nie tyle połączenie składników (to cebula, boczek i majeranek), a sposób przygotowania. Pierzok powstaje z ziemniaków startych na drobnych oczkach, dzięki temu wnętrze zapiekanki pozostaje delikatne i wilgotne. Koniecznie wypróbuj ten przepis.
06.11.2023 | aktual.: 06.11.2023 15:34
Jeden produkt, setki rozwiązań. Czym byłaby nasza kuchnia bez ziemniaków? Co region, to inny specjał z kartoflami w roli głównej. Również na Śląsku nie brakuje potraw, gdzie pierwsze skrzypce grają właśnie ziemniaki. Przepis na popularną zapiekankę ziemniaczaną z boczkiem (zwaną pierzokiem) podarowała mi stryjenka ze Śląska. Tam specjał ten jadają na co dzień i od święta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierzok - zapiekanka ziemniaczana ze Śląska
Śląski pierzok to rodzaj zapiekanki z otartych ziemniaków. Te miesza się z podsmażonym boczkiem i cebulą oraz doprawia solą, pieprzem i suszonym majerankiem. Pierzok najlepiej jest serwować na ciepło, od razu po wyjęciu z pieca. Na Śląsku podają do niego śmietanę, a także surówki z kapusty kiszonej lub marchewki.
Pierzok jest potrawą o długiej tradycji, która sięga czasów, gdy na Śląsku panował głód i bieda. Ziemniaki stanowiły wtedy podstawowy składnik diety - były tanie, sycące i łatwo dostępne. Pierzok był więc prostym, ale pożywnym daniem, które dawało siłę i energię do pracy.
Jak zrobić śląski pierzok? Przepis
Składniki:
- 1 kg ziemniaków,
- 2 cebule,
- 200 g boczku,
- 1 łyżka suszonego majeranku,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
- Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce i drobnych oczkach. Następnie odciśnij ziemniaki z nadmiaru wody. Miskę z płynem od ziemniaków odstaw na 15 minut, by skrobia w niej zawarta opadła na dno.
- Cebulę i boczek pokrój w kostkę. Na patelni podsmaż boczek, a kiedy wytopi się nieco tłuszczu, dodaj cebulę. Podsmaż całość, aż cebula zarumieni się.
- Do odciśniętych ziemniaków dodaj połowę boczku z cebulą, dopraw całość solą, pieprzem i majerankiem, dodaj też skrobię z dna miski. Dokładnie wymieszaj.
- Tłuszczem wytopionym boczku wysmaruj naczynie żaroodporne.
- Ziemniaczaną masę przełóż do formy i posyp pozostałym boczkiem z cebulą.
- Naczynie przykryj i włóż do piekarnika nagrzanego do 180 st.C. Piecz ok. 1 godzinę.
- Na ostatnie 5 minut odkryj naczynie i podpiecz wierzch.