Za komuny królowały pierogi tylko z takim farszem. Dziś większość się oburza
Ze względu na ograniczony dostęp do produktów, kuchnia PRL obfitowała w wiele dań, które spełniają założenia propagowanego dzisiaj stylu zero waste. Niektórych widok podrobów może zniechęcać, ale trzeba przyznać, że dzięki ich wykorzystaniu, wszystko co wartościowe ląduje na talerzu, a nie w koszu na śmieci. Przygotowane przez osobę znającą się na rzeczy dania, takie jak gulasz z żołądków, serc czy pierogi z płuckami, smakują tak, że każdy prosi o dokładkę.
Na stołach wielu domów jeszcze 50 lat temu płucka pojawiały się nadzwyczaj często. Najczęściej były to płucka wieprzowe, rzadziej wołowe. Gotowane i duszone z cebulą oraz przyprawami były nie tylko smacznym, ale też ekonomicznym daniem. Często podawano je z kaszą lub ziemniakami, ale także w postaci farszu do pierogów lub pasztetów. Choć obecnie nie są najpopularniejszym wyborem, warto przypomnieć sobie ich wyjątkowy smak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Konfitura żurawinowa — sprawdzi się w roli sosu do pieczonego pasztetu
Serca, żołądki, ozorki – bogactwo podrobów w PRL
Podroby były nieodłącznym elementem gospodarki kulinarnej PRL, ponieważ były łatwo dostępne i tanie. Do najpopularniejszych produktów należały żołądki drobiowe, serca i ozorki. Żołądki gotowano w bulionie, a następnie duszono z warzywami, co pozwalało uzyskać potrawę pełną smaku i wartości odżywczych. Jej przygotowanie wymagało wprawy, ale efekt końcowy był godny podziwu.
Powrót do kuchni z czasów dzieciństwa rodziców i dziadków bywa niemałym zaskoczeniem. Wiele osób próbując dzisiaj dań z podrobami jest pod wrażeniem różnorodności, wyrafinowania i smaku. W Polsce nadal jest to kuchnia owiana złą sławą, z kolei Francuzi zajadają się podrobami, uważając je za największy przysmak.
Jak zrobić pierogi z płuckami?
Przepis na pierogi z płuckami pochodzi z książki kucharskiej "Kuchnia Polska" autorstwa Stanisława Bergera z 1959 roku. W ten sposób przygotujesz także klasyczne pierogi z mięsem mielonym. Podaj je z bułką tartą zarumienioną na maślę lub okrasą z topionej słoniny.
Składniki na ciasto:
- 300-350 g mąki pszennej,
- 1 jajko,
- szczypta soli.
Składniki na farsz:
- 400 g ugotowanych płucek,
- 50 g czerstwej bułki,
- 50 g cebuli,
- 30 g tłuszczu,
- sól, pieprz.
Wykonanie:
- Zacznij od przygotowania farszu. Czerstwą bułkę namocz w wodzie, a gdy namięknie, odciśnij. Obierz cebulę, posiekaj i podsmaż na patelni z rozgrzanym tłuszczem.
- Mięso przepuść przez maszynkę razem z namoczoną bułką, następnie wymieszaj z cebulą. Dopraw solą i pieprzem.
- Zagnieć ciasto na pierogi.
- Wycięte kółka nadziej farszem, sklej dokładnie brzegi pierogów.
- Gotuj partiami we wrzącej, osolonej wodzie. Wyjmij na cedzak, gdy wypłyną na powierzchnię i przelej gorącą wodą.
- Odsączone przełóż na półmisek.