Zamiast chrupać chipsy, podaj do filmu niedojrzałe chińskie strączki. Zbijają cholesterol, regulują cukier
W Polsce najchętniej sięgamy w takich chwilach po chipsy albo orzeszki, tymczasem Chińczycy, popijając schłodzone piwo, przegryzają zazwyczaj… fasolkę doprawioną pieprzem syczuańskim. Jednak edamame, czyli niedojrzałe strączki soi, można wykorzystać także na wiele innych ciekawych sposobów.
19.11.2024 08:29
Królowa roślin, żółty klejnot, polne mięso – mieszkańcy Azji używają różnych określeń opisujących bliską kuzynkę bobu, soczewicy, grochu czy fasoli. Soja, obok ryżu, stanowi jeden z najważniejszych produktów w ich diecie. I to od wieków – ślady jej plantacji odkryto w wykopaliskach pochodzących sprzed 7 tysięcy lat.
Od kiedy jada się niedojrzałe strączki rośliny? Wzmianka na ten temat po raz pierwszy pojawia się w 1275 roku, w notatce japońskiego mnicha Nichirena, który dziękował jednemu z wiernych, że podarował świątyni edamame. Dwa wieki później w Chinach, podczas panowania dynastii Ming, zalecano obywatelom, by podczas nieurodzaju i głodu, posilali się właśnie młodą, jeszcze nie w pełni dojrzałą soją.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do dziś edamame stanowi ważny element diety Chińczyków, Japończyków czy Wietnamczyków. Zielone strączki soi zazwyczaj zbierane są ręcznie, zanim w pełni dojrzeją, zwykle 35 do 40 dni po pierwszym kwitnieniu rośliny. Są wtedy słodsze, ponieważ zawierają więcej sacharozy niż soja zbierana później, w sezonie wegetacyjnym.
Niestety, w Polsce trudno jest kupić świeże edamame. Łatwiej zdobyć zieloną soję w postaci mrożonej, na szczęście w tej formie nie traci walorów kulinarnych i odżywczych. Interesującym produktem są też zakonserwowane ziarna w puszce, jednak decydując się na ich zakup warto wcześniej przeczytać skład. Najlepiej, gdyby ograniczał się tylko do edamame, wody i soli.
Edamame – wartości odżywcze
Młode strączki posiadają dużo wartości odżywczych, podobnie jak dojrzała soja. Są skarbnicą wartościowego i łatwo trawionego przez organizm białka, które charakteryzuje się korzystnym układem aminokwasów, zbliżonym do mięsa. Dostarcza m.in. dużej dawki lizyny, niezmiernie rzadko występującej w pożywieniu roślinnym.
Dodatkowym walorem sojowego białka jest uwalnianie się z niego podczas trawienia w przewodzie pokarmowym biologicznie czynnych peptydów, chroniących przed otyłością i nadciśnieniem oraz wykazujących działanie przeciwutleniające i antynowotworowe.
Edamame to bardzo skuteczny pogromca "złego" cholesterolu LDL, co jest zasługą wysokiego stężenia lecytyny oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, zapobiegających tworzeniu się jego zapasów w wątrobie i blokowaniu naczyń krwionośnych.
Pozytywny wpływ na nasze zdrowie ma także wysoka zawartość błonnika pokarmowego, który reguluje pracę jelit, zapobiega zaparciom, zapewnia uczucie sytości, a także spowalnia wchłanianie cukrów, co jest bardzo istotne dla diabetyków.
Edamame, jak wszystkie produkty sojowe, stanowi bogate źródło potrzebnych witamin z grupy B oraz składników mineralnych, przede wszystkim azotu, potasu, magnezu, żelaza, wapnia czy fosforu.
Zawarte w roślinie związki, np. genisteina, wykazują działanie podobne do ludzkich estrogenów. Badania naukowe wykazały, że mogą zapobiegać niektórym objawom związanym z przekwitaniem, chociażby uderzeniom gorąca. Prawdopodobnie dlatego Azjatki, które spożywają dużo produktów sojowych, łagodniej przechodzą menopauzę.
Jak wykorzystać edamame w kuchni
Jak już wspomnieliśmy Chińczycy najchętniej jedzą edamame pod postacią prostej przekąski. Jak ją przyrządzić? Fasolkę (350 g) wrzucamy do garnka, zalewamy wodą (litr), dodajemy sól (do smaku) oraz pieprz syczuański (łyżeczka). Zagotowujemy, następnie zmniejszamy ogień i gotujemy pod przykryciem przez kwadrans. Po zakończeniu gotowania edamame powinno ostygnąć w garnku z wodą, dopiero wtedy je wyjmujemy i odsączamy. Przekąska gotowa.
Po ugotowaniu z fasolki możemy przyrządzić smaczną pastę kanapkową, blendując z wcześniej posiekaną i podsmażoną cebulą, przeciśniętym przez praskę czosnkiem, sokiem z cytryny, oliwą i doprawiając solą, pieprzem oraz wędzoną papryką.
Podobnie jak bób edamame możemy podać z masełkiem i tartą bułką. Innym pomysłem jest dodanie go do sałatki, np. ze świeżym jarmużem, ugotowanym na twardo jajkiem, pomidorkami koktajlowymi oraz prostym dressingiem z oliwy, soku cytrynowego i syropu klonowego.
Młodą soję warto dodawać do zup, potraw typu curry czy gulaszów. Świetnie smakuje z mięsem lub warzywami smażonymi w technice stir-fry (edamame dokładamy pod koniec obróbki, dzięki czemu zachowa ładny kolor). Dobrze komponuje się z ryżem oraz wszelkimi azjatyckimi makaronami.