Zamiast gotować w wodzie albo kroić na kanapki, owiń ciastem. Nie ma lepszej przekąski
W niektórych regionach Polski, zwłaszcza na Śląsku, to tradycyjna potrawa wielkanocna. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przyrządzać ją nie tylko od święta, gdyż jest prosta i smaczna. Poznajmy przepisy na pyszną kiełbasę w cieście.
08.04.2024 17:06
Dziś już trudno jednoznacznie ustalić, gdzie narodziła się receptura tego specjału. Zaczęło się od mięsa zapiekanego w cieście chlebowym, które mieli już przyrządzać mieszkańcy Imperium Rzymskiego. Jednak za swoje narodowe danie uznają je również Francuzi. Podobny przysmak jest znany na Bałkanach, np. Chorwaci serwują go z okazji ważnych uroczystości, stanowi jedno z obowiązkowych dań na stole wielkanocnym.
Kto jako pierwszy zapiekł w cieście kiełbasę? Dużo wskazuje na Niemców, którzy już w średniowieczu wyrabiali pyszne serdelki. Z czasem potrawa stała się popularna również na Wyspach Brytyjskich, najwcześniejsze wzmianki na jej temat pochodzą z XVIII wieku, m.in. z dziennika sklepikarza Thomasa Turnera z 1757 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z Niemiec tradycja przyrządzania kiełbasy zapiekanej w cieście przybyła również do Polski, zyskała uznanie zwłaszcza na Śląsku. Do dziś jest potrawą często przygotowywaną na Wielkanoc.
Przysmak na pewno zasługuje na zainteresowanie, stanowi bowiem ciekawym urozmaiceniem jadłospisu, nie tylko świątecznego. Bardzo ważny jest jednak jakość głównego składnika, czyli kiełbasy. Skład produktu powinien być możliwie jak najkrótszy i zawierający tylko mięso, tłuszcz, przyprawy i sól peklującą stanowiącą dopuszczalny konserwant.
W rzeczywistości bywa z tym różnie. Kiełbasy często zawierają sporo cukru i zagęstników (zwykle skrobi ziemniaczanej), ale przede wszystkim rozmaitych konserwantów i ulepszaczy smaku. Lepiej unikać specjałów wzbogaconych w fosforany, które wprawdzie są uznawane za nieszkodliwe, jednak w nadmiarze mogą rozregulowywać organizm, przyczyniając się do gorszego przyswajania wapnia, magnezu i cynku, a także syntezy witaminy D. Kontrowersje budzi też inny popularny składnik takich produktów, czyli glutaminian sodu, który – według niektórych badań – sprzyja zaburzeniom układu nerwowego, a u dzieci wywołuje niekiedy nadpobudliwość.
Do zapiekania najlepiej sprawdzają się kiełbasy wędzone, o niezbyt dużej zawartości tłuszczu, który w czasie obróbki wytapia się i może spowodować, że ciasto nadmiernie "namoknie".
Zobacz także
Kiełbasa w cieście chlebowym
Pyszną osłonkę do kiełbasy uzyskamy z ciasta przyrządzonego z drożdży (40 g), które mieszamy z miodem (łyżeczka) i… jasnym piwem (0,3 l), które powinno mieć temperaturę pokojową. Dodajemy mąkę pszenną i żytnią (po 200 g) oraz sól (łyżka), dokładnie wyrabiamy. Ciasto przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na pół godziny. Następnie znów zagniatamy, rozwałkowujemy, dzielimy na kwadraty, po czym owijamy nimi kiełbaski, najlepiej przekrojone na pół (wzdłuż). Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 st., pieczemy około 1-1,5 godziny.
Kiełbasa w cieście francuskim
Gotowe ciasto francuskie (jedno opakowanie) tniemy na równe kawałki, najlepiej kwadraty. Na każdym układamy przekrojoną na pół kiełbasę, odrobinę dłuższą niż odległość pomiędzy dwoma przeciwnymi rogami. Zawijamy dwa rogi po przekątnej i łączymy je ze sobą. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, posypujemy startym serem żółtym i umieszczany w piekarniku nagrzanym do 200 st., na 10-15 minut.
Kiełbasa w cieście naleśnikowym
Ciasto przyrządzamy z mąki pszennej i mleka (po szklance), wody gazowanej (3/4 szklanki), jajek (2), roztopionego masła (3 łyżki) oraz szczypty soli. Wszystkie składniki miksujemy na gładką masę, dość gęstą. Po wyrobieniu, ciasto odkładamy na pół godziny w chłodne miejsce, nawet do lodówki. Później zanurzamy w nim kiełbaski i smażymy na patelni, z każdej strony.
Kiełbasa w cieście kukurydzianym
Wariacja na temat popularnego w Stanach Zjednoczonych corn doga. Na początku przygotowujemy ciasto. Mieszamy mąkę kukurydzianą (1,5 szklanki) z mąką pszenną (szklanka), proszkiem do pieczenia (2-3 łyżeczki), solą i cukrem (po łyżeczce) oraz szczyptą pieprzu. Wbijamy jajko i zaczynamy wyrabiać masę, dolewając powoli mleko (szklanka). Mieszamy, aż ciasto uzyska konsystencję śmietany (nie powinno być zbyt rzadkie). W niektórych przepisach dodaje się do niego łyżeczkę ostrej musztardy lub trochę mielonej papryki, wszystko zależy od naszych preferencji smakowych. Rozgrzewamy olej w garnku lub frytownicę. Nadziewamy cienkie kiełbaski na długie patyczki do szaszłyków, maczamy w cieście (strząsając jego nadmiar), a następnie zanurzamy smakołyk w rozgrzanym tłuszczu. Smażymy kilka minut, aż do zarumienia. Odsączamy na ręczniku papierowym i podajemy.