PrzepisBoże NarodzenieZamiast karpia w panierce, zrób go po chorwacku. Zachwytom nie będzie końca

Zamiast karpia w panierce, zrób go po chorwacku. Zachwytom nie będzie końca

Do świąt zostało niewiele czasu, więc lepiej już teraz zabrać się za planowanie bożonarodzeniowego menu. Obok tradycyjnych pierogów, pasztecików czy barszczu warto postawić także na dania, którym pozornie daleko od naszych klasyków. Odświeżą wigilijną listę potraw, nie odbiegając przy tym za bardzo od naszych wyobrażeń na temat świąt Bożego Narodzenia.

SLAVONSKI FIŠPAPRIKAŠ
SLAVONSKI FIŠPAPRIKAŠ
Źródło zdjęć: © Chorwacja do zjedzenia | Bartek Kieżun

14.12.2024 13:34

Chorwacja to jeden z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Przyciągają tam piękne krajobrazy i całkiem przyjazne ceny. Na miejscu okazuje się, że to kraj, który do zaoferowania ma również pyszną kuchnię. Turyści zajadają się świeżymi rybami oraz owocami morza, zamawiają burek, cevapcici i brudet. Im więcej smakuje się Chorwacji, tym bardziej zakochać się można w lokalnej kuchni. Te smaki warto zapamiętać i zabrać do domu nie tylko pod postacią pysznych wspomnień, ale również licznych inspiracji do gotowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Świąteczne dania w innym wydaniu

Wigilijna kolacja przesiąknięta jest tradycjami i przepisami, które przekazywane są w rodzinach od pokoleń. Chociaż wielu z nas czeka właśnie na te smaki, to warto odświeżyć nieco stary repertuar. Inspiracje znaleźć można właśnie w Chorwacji, której kuchnia ma czasem wiele wspólnych cech z naszymi potrawami.

Chorwacja
Chorwacja © Adobe Stock
— Lubię od czasu do czasu wprowadzić nieco świeżości do tradycyjnych świątecznych zwyczajów, mrugnąć okiem, że będzie ryba, ale trochę inaczej; że będzie sernik, ale trochę inny niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. To świetne, bo dzięki temu nikt się nie nudzi — mówi Bartek Kieżun, autor książki "Chorwacja do zjedzenia".

Zacznijmy od karpia, opatrzonego złą sławą. Niektórzy narzekają, że czuć w niej jedynie muł, ale na wigilijnym stole pojawia się naprawdę często. Zamiast po raz kolejny smażyć kawałki ryby w panierce lub robić karpia po żydowsku, można przygotować fiš paprikaš.

— To kultowe danie w Slawonii, powstające na bazie karpia i dużej ilości papryki, trochę podobne do węgierskiej zupy rybnej. Jest absolutnie proste w przygotowaniu i bardzo przyjazne w smaku. Przez duży dodatek papryki, to danie smakuje nawet tym, którzy zwykle stronią od karpia — podkreśla Bartek Kieżun.
"Chorwacja do zjedzenia"
"Chorwacja do zjedzenia"© Materiały prasowe

Jak zrobić fiš paprikaš na Wigilię?

Przepis na karpia w zupełnie nowym wydaniu pochodzi z książki "Chorwacja do zjedzenia" Bartka Kieżuna. To pyszny przepis, którym zaskoczysz swoich bliskich.

SLAVONSKI FIŠPAPRIKAŠ
SLAVONSKI FIŠPAPRIKAŠ © Chorwacja do zjedzenia | Bartek Kieżun

Składniki dla 4 osób:

  • 1,2 kg dwóch rodzajów wyfiletowanych słodkowodnych ryb (np. sum, karp),
  • 500 g cebuli,
  • 180 ml białego wytrawnego wina,
  • 4 ząbki czosnku,
  • 4 łyżki słodkiej papryki,
  • 2 łyżki ostrej papryki,
  • 75 ml oleju słonecznikowego,
  • sól,
  • ok. 1 l wody do podlewania.

Sposób przygotowania:

  1. Cebulę i czosnek obieramy i siekamy w kostkę.
  2. Rozgrzewamy olej i wrzucamy posiekane warzywa.
  3. Dodajemy połowę papryki i smażymy na niedużym ogniu. Doprawiamy solą.
  4. Kiedy cebula się zeszkli, dodajemy połowę wina.
  5. Gdy wino zacznie wrzeć, dolewamy wodę, a gdy się zagotuje, dodajemy pokrojone na kawałki ryby i resztę papryki.
  6. Doprawiamy solą i na niedużym ogniu dusimy przez 40 minut.
  7. W połowie tego czasu dodajemy pozostałe wino.

Chorwackie desery — pomysł na świąteczne ciasta

W "Chorwacji do zjedzenia" znaleźć można także wypieki, które na pierwszy rzut oka od razu kojarzą się z tradycyjnymi smakami w polskich domach. Warto postawić właśnie na nie, gdy chcemy zaskoczyć bliskich wyjątkowym smakiem, a jednocześnie nie wprowadzać za dużo zamieszania w deserowym repertuarze. Taka jest savijača od jabuka (strudel jabłkowy) czy syrnica (baba drożdżowa z migdałami).

Chorwackie kroštule przypominają polskie faworki
Chorwackie kroštule przypominają polskie faworki© Instagram | Bartek Kieżun

W świąteczny klimat świetnie wpisuje się orahnjača, czyli rolada faszerowana orzechami włoskimi i rodzynkami.

— Ten przepis bardzo mocno przypomina nasz makowiec i myślę, że spokojnie jest to ciasto, które rzeczywiście można byłoby postawić na świątecznym stole — podpowiada Bartek Kieżun.

Ewa Malinowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

kuchnia chorwackawigiliakarp

Wybrane dla Ciebie