Zamień mąkę pszenną na tę. Na pierwsze efekty nie będziesz długo czekać
W polskiej kuchni mąka pszenna odgrywa bardzo ważną rolę. Chociaż przygotowywane z niej wypieki i produkty są bardzo smaczne, to ona sama nie ma w sobie praktycznie żadnych wartości odżywczych. Warto zatem sięgnąć po lepsze zamienniki.
27.02.2024 | aktual.: 27.02.2024 10:42
Jest bazą do wypieków, powstaje z niej pieczywo, nie obędzie się bez niej wiele dań, a i na dodatek na koniec zagęścimy nią sos - mąka pszenna w kuchni odgrywa naprawdę istotną rolę. Na dodatek jest naprawdę uniwersalna. Ma jednak jedną, sporą wadę - nie ma w sobie za dużo właściwości odżywczych. Warto zatem wprowadzić do swojej diety zamienniki, które przynajmniej częściowo ją zastąpią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mąka pszenna nie taka zdrowa
Mąka pszenna jest wysokokaloryczna, pozbawiona składników odżywczych w procesie rafinacji, a także zawiera niewiele błonnika, białka i zdrowego tłuszczu. W efekcie może prowadzić do problemów zdrowotnych czy też najzwyczajniej w świecie do przybrania na wadze.
Chociaż zamienniki mąki pszennej kojarzyły się do tej pory z osobami, które cierpią na nietolerancje glutenu, to coraz więcej ludzi stawia na urozmaicenie swojej diety.
Mąka orkiszowa - zdrowa alternatywa dla mąki pszennej
Mąka orkiszowa stanowi doskonałą alternatywę dla mąki pszennej. Pomaga ustabilizować poziom glukozy we krwi, co może sprzyjać utracie wagi. Orkisz to znane od wieków ziarno zbóż, bogate w składniki odżywcze. Zawiera dużo węglowodanów i jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego.
Mąka orkiszowa zawiera więcej białka, błonnika, witamin i minerałów niż mąka pszenna. Na dodatek ma niższy indeks glikemiczny, co oznacza, że nie powoduje gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. Zawiera więcej antyoksydantów niż mąka pszenna, co pomaga zwalczać wolne rodniki i chronić organizm przed chorobami. Ma lekko orzechowy smak, który nadaje potrawom wyjątkowy charakter.
Więcej błonnika wyjdzie na zdrowie
Mąka orkiszowa zawiera więcej błonnika niż mąka pszenna. Błonnik spowalnia trawienie i wchłanianie cukrów, co przyczynia się do stabilizacji poziomu cukru we krwi. Wysokie spożycie błonnika wiąże się z mniejszym ryzykiem otyłości, chorób serca i cukrzycy typu 2.
Błonnik zawarty w orkiszu reguluje pracę jelit i wspomaga trawienie. Orkisz zawiera również prebiotyki, które stymulują wzrost dobrych bakterii jelitowych. Dłuższe uczucie sytości, poprawa pracy jelit i liczne składniki odżywcze sprawiają, że orkisz staje się świetnym zamiennikiem dla mąki pszennej.