Dodawaj do jogurtu zamiast płatków lub musli. Szybko zauważysz spadek wagi
Amarantus nazywany jest szarłatem i należy do najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. To również doskonały składnik diety - jego wartość odżywcza znacznie przewyższa pszenicę, jęczmień czy żyto. Uwzględnij ziarna amarantusa w diecie, a szybko poczujesz efekty.
27.02.2024 | aktual.: 27.02.2024 08:37
Amarantus (pseudozboże) uprawiany był już 4 tys. lat temu przez Majów. Świat poznał tę roślinę po wyprawach Krzysztofa Kolumba, jednak przez długi czas nie doceniano jej, a nawet została prawie zapomniana. Dopiero w XXI wieku dowiedziono, jak bardzo jest drogocenna. W Polsce prym pod tym względem uprawy amarantusa wiedzie Lubelszczyzna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Amaratnus - właściwości zdrowotne
Nasiona amarantusa są źródłem witamin i aminokwasów, a także dobrze przyswajalnego białka. Ponadto nie zawierają glutenu, co jest istotne w przypadku osób uczulonych na tę substancję. Zawierają żelazo, wapń, magnez, witaminy z grupy B, a także kwas foliowy, przez co zaleca się spożywanie amarantusa kobietom w ciąży.
Co więcej, nasiona tej rośliny są źródłem substancji o właściwościach przeciwutleniających, które pomagają zwalczać wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia się organizmu. Amarantus to naturalny antybiotyk, ma również udokumentowane działanie grzybobójcze.
Amarantus na odchudzanie
Amarantus to przede wszystkim cenne źródło błonnika pokarmowego, który wspomaga pracę układu trawiennego - poprawia trawienie i przyspiesza przemianę materii. Nasiona amarantusa wspomagają odchudzanie, ponieważ potrawy z ich dodatkiem są sycące, a zawierają niewiele kalorii.
Amarantus z owocami na śniadanie zamiast owsianki. Przepis
Składniki:
- 100 g ziaren amarantusa,
- 150 ml wody,
- jogurt naturalny,
- ulubione owoce, orzechy, bakalie, masło orzechowe, cynamon.
Przygotowanie:
- Ziarna amarantusa przepłucz w zimnej wodzie.
- Do gotującej się wody dodaj ziarna amarantusa. Zmniejsz moc palnika i gotuj całość ok. 20 minut pod przykryciem, aż ziarna wchłoną płyn.
- Ugotowany amarantus podawaj z jogurtem naturalnym i ulubionymi dodatkami, np. bananem i masłem orzechowym, jabłkiem i cynamonem itd.