Zanim zapłacisz, zapytaj sprzedawcę o jedną rzecz. Tylko takie mięso będzie smaczne i wartościowe
Gęsina na Świętego Marcina? To mięso ponoć jest najlepsze właśnie teraz, w listopadzie. Żeby jednak przykro się nie zdziwić, trzeba potrafić wybrać odpowiedni kawałek tego produktu. Z tego artykułu dowiesz się, czym kierować się podczas kupowania gęsiny, a także tego, co powinno wtedy wzbudzić twój niepokój.
09.11.2023 11:03
Gęsina nie jest w Polsce zbyt popularnym mięsem. Dlaczego? Ciężko stwierdzić. Nie ma właściwie konkretnego uzasadnienia. Nasz kraj jest jednym z największych producentów gęsiny w Unii Europejskiej, i chociaż eksportujemy to mięso na tony do Niemiec, Czech czy Chin, to sami sięgamy po nie skrajnie rzadko.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzeba jednak uczciwie zaznaczyć, że ten przykry trend powoli ulega zmianie na dobre. Spożycie gęsiny wśród Polaków regularnie wzrasta. Podczas gdy dekadę temu statystyczny mieszkaniec Polski zjadał około 150 gramów tego mięsa rocznie, dzisiaj ta gramatura sięga już połowy kilograma. A skoro częściej sięgamy po gęsinę w sklepie, to koniecznie trzeba tu wiedzieć, jak dokonać prawidłowego jej wyboru.
Gęsina — jak ją kupować?
Chociaż, tak jak już wspomnieliśmy, Polacy należą do jednych z największych europejskich producentów gęsiny, należy tu podkreślić fakt, że uprzemysłowienie tej branży nie jest jeszcze na takim poziomie, jak hodowla drobiu czy wieprzowiny. To daje dużą szansę na to, że gęś, którą kupujemy, pochodzi z ekologicznych farm. Nie dajmy jednak zwieść się rachunkowi prawdopodobieństwa i zapytajmy sprzedawcę o to, czy gęsina z oferty przyjechała od certyfikowanych producentów.
Kolejnym krokiem jest baczna obserwacja mięsa, które zamierzamy kupić. Lampka bezpieczeństwa powinna zapalić się w momencie, w którym na gęsinie zauważymy niebieskie lub brązowe odbarwienia. Kolor mięsa powinien być jasnoróżowy lub żółty, a klatka piersiowa — szeroka, pokryta złotą skórką. Za idealną wagę tuszki uznaje się gramaturę od 3 do 4,5 kg. Warto również zwrócić uwagę na to, czy gęś jest dobrze oczyszczona z piór; jednocześnie nie powinna być ona ponacinana.
Stosuj się do tych reguł, a na sto procent polubisz gęsinę. Zachęcamy również do zrobienia sobie powtórki z kwestii prawidłowego wyboru mięsa mielonego. To w końcu bardzo ważne!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo