Zanim zrobię flaczki z kani, pamiętam o 1 rzeczy. Gwarancja udanego obiadu
To jesienne danie zna chyba każdy fan grzybów, a już z pewnością wege wersji flaczków. Kanie, a dokładniej ich dorodne kapelusze, są idealne nie tylko do smażenia. Robię z nich jednogarnkowe, pyszne danie, które rozgrzeje w jesienne i zimowe dni. Świetnie nadaje się do zamknięcia w słoikach.
11.10.2024 19:16
Flaczki z kani to wyjątkowa zupa, która świetnie naśladuje tradycyjne flaki, a jednocześnie wprowadza do kuchni nieco grzybowego smaku. Flaczki z kani, podobnie jak flaczki z boczniaków, bazują na charakterystycznej strukturze grzybów, które po pokrojeniu w odpowiednie kawałki, świetnie "udają" strukturę prawdziwych flaków.
Jak oporządzić kanie?
Podobnie jak inne grzyby, kanie należy dokładnie oczyścić. Dobrze jest zebrać odpowiednie, ładne, dorodne okazy, aby wygodnie było z nimi pracować w kuchni. Jeśli jednak ich kapelusze nie są w pełni otwarte, możesz zastosować szybki trik z miską, a kanie rozkwitną niczym bukiet. Grzyby należy oczyścić z resztek runa leśnego, najlepiej robić to za pomocą pędzelka kuchennego i pomagać sobie nożykiem. Oczyszczone kanie zgodnie z poradą cioci za każdym razem sparzam we wrzątku. Partiami wrzucam do garnka z gotującą się wodą, a następnie odsączam na sitku i przekładam do innej miski. Dopiero później kroję je w paseczki, które mają przypominać strukturę flaczków.
Kanie są gorące, więc można chwilkę zaczekać, ale wprawione w gotowaniu ręce mogą od razu przystąpić do krojenia grzybów. Paski i kawałki nie powinny być zbyt grube i długie. Kroję grzyby dość cienko wzdłuż, a czasem też przekrawam na pół, jeśli uznam, że paski są za długie. Tak przygotowanie można łączyć z pozostałymi składnikami. Przepis na flaczki z kani do słoików też mam od cioci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przepis na flaczki z kani do słoików
Porcje flaczków zawsze serwuję od razu, ale staram się ugotować więcej, aby zamknąć ten smak jesieni w słoikach. Flaczki z kani to zupa, której głównym składnikiem są kapelusze kani pokrojone w paski. Do jej przygotowania będziesz potrzebować 1,5 litra bulionu wołowego, 4 kapelusze kani, 1 marchewkę, 1 pietruszkę, kawałek selera, cebulę, 3 ząbki czosnku, majeranek, pieprz, jałowiec, paprykę mieloną oraz olej rzepakowy. Sama zupa ma mocny, bogaty smak, a odpowiednie przyprawienie sprawia, że smakuje wyśmienicie.
Przygotowania flaczków z kani zacznij od posiekania cebuli oraz przeciśnięcia czosnku przez praskę. Cebulę i czosnek podsmaż na rozgrzanym oleju rzepakowym, aż się zeszklą. Dodaj pieprz w ziarnach i jałowiec, a także startą marchewkę, pietruszkę i seler. Podsmażaj warzywa przez kilka minut. Następnie dodaj je do rosołu i dorzuć przygotowane wcześniej kanie. Dopraw koniecznie majerankiem, mieloną papryką, imbirem oraz solą i pieprzem do smaku. Gotuj całość ok. 15 minut na średnim ogniu. Podawaj z pajdą chleba, a pozostałą część przełóż do wyparzonych słoików. Dobrze zakręć. Pasteryzuj lub zamróź słoiki po przestudzeniu.