Zaparz i wypij wieczorem. Zdziwisz się, jak szybko i na jak długo zaśniesz głębokim snem
Chmiel wykazuje wiele korzyści dla zdrowia, m.in. wspiera zdrowy sen i działa uspokajająco. Właściwości te dobrze znane były już w starożytnym Rzymie i Grecji. Panowało tam przekonanie, że umieszczenie chmielu w poszewce poduszki może pomóc zasnąć.
01.02.2024 | aktual.: 07.03.2024 10:32
Chmiel (Humulus L.) to roślina z rodziny konopiowatych, która prawdopodobnie pochodzi z Azji. W Polsce jest uprawiana od IX wieku, a Polska jest czwartym na świecie producentem szyszek chmielu, zaraz po Niemczech, Czechach i Słowacji. Chmiel to pnącze o szybkim tempie wzrostu, które dziko rośnie głównie w wilgotnych lasach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szyszki chmielu - właściwości
Szyszki chmielu, znane również jako Strobili Lupuli, zawdzięczają swoje właściwości lecznicze 150 aktywnym substancjom, w tym m.in. goryczkom, garbnikom, flawonoidom i olejkom eterycznym. Goryczki pomagają w trawieniu, łagodzą wzdęcia i dolegliwości układu pokarmowego, podczas gdy flawonoidy, zwłaszcza ksantohumol, mają działanie antyoksydacyjne, co pomaga zapobiegać powstawaniu nowotworów. Składniki te mają również działanie rozkurczowe i przyspieszają gojenie się ran.
Jednak jednym z najważniejszych składników chmielu jest lupulina. To właśnie dzięki niej chmiel znalazł zastosowanie w medycynie. Lupulina, substancja o konsystencji lepkiego proszku i żółtej barwie, jest pozyskiwana z szyszek chmielu. Ma ostry smak i charakterystyczny zapach. Naukowcy byli na tyle zainteresowani lupuliną, że postanowili zbadać jej właściwości. Okazało się, że ma ona wiele korzyści zdrowotnych.
Lupulina hamuje czynność kory mózgowej, co utrudnia transport bodźców do układu nerwowego. Działa uspokajająco i nasennie, co pomaga w walce z bezsennością, stanami lękowymi, stresem, pobudzeniem i niepokojem.
Gdzie kupić szyszki chmielu i jak je stosować?
Szyszki chmielu można obecnie kupić bez przeszkód w wielu aptekach oraz sklepach zielarskich. Samo przygotowanie naparu jest bajecznie proste. Wszystko, co trzeba zrobić, to zalać preparat wrzątkiem i odstawić go do zaparzenia na ok. 10 minut. Warto wiedzieć jednak, że specjaliści nie polecają picia naparu w przypadku zażywania jednocześnie leków uspokajających. Jest i dobra wiadomość, bo domową herbatkę można łączyć z innymi ziołami, jak chociażby melisą, która również pomaga się uspokoić i wyciszyć.