PrzepisDietaZapomniane warzywo, które było hitem w czasach PRL. Chroni mózg i wspomaga odchudzanie

Zapomniane warzywo, które było hitem w czasach PRL. Chroni mózg i wspomaga odchudzanie

Kalarepa - zapomniane warzywo, do którego warto wrócić
Kalarepa - zapomniane warzywo, do którego warto wrócić
Źródło zdjęć: © Canva | peart
25.01.2024 09:22, aktualizacja: 25.01.2024 10:22

Nasze babcie wiedziały, że to jedno z najzdrowszych warzyw, jakie możemy sobie zaserwować. A my? Jakbyśmy zupełnie o nim zapomnieli. Czas zakończyć ten przykry proceder i powrócić do zdrowych nawyków. Warto — i to z naprawdę wielu względów.

Spośród wszystkich warzyw ogólnodostępnych w Polsce kalarepa zdecydowanie się wyróżnia. Również ze względu na swój wygląd. Okej, być może nie wygląda ona równie dostojnie, co pęk świeżej marchii z obfitą nacią, ale nie oznacza to, że powinniśmy przestać na nią zwracać uwagę. A od wielu lat ta tendencja prezentuje się właśnie w ten sposób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kalarepa w polskiej kuchni

Zanim na szlacheckie salony kulinarne wdarły się niczym tornado kapusta i brokuły, kalarepa — jako podstawowy przedstawiciel rodziny kapustowatych — święciła w Europie triumfy. Ponieważ warzywo przybyło do nas prawdopodobnie z Azji, jego popularność była najbardziej widoczna w Europie Środkowej i Wschodniej. Na tym się jednak nie zatrzymało. Kalarepa do dzisiaj stanowi składnik kilku kultowych potraw w Niemczech i w Skandynawii.

Również w Polsce kalarepa cieszyła się kiedyś dużą popularnością. Pisano o niej wiersze i uprawiano w przydomowych ogrodach, by później przerobić ją na smakowite zupy, sałatki czy przetwory. Co więcej, było to nie tylko rozwiązanie smaczne, ale i bardzo zdrowe. A dlaczego? Już wszystko wyjaśniamy.

Kalarepa może być jedzona na surowo. Warto jednać obrać ją ze skórki
Kalarepa może być jedzona na surowo. Warto jednać obrać ją ze skórki© Canva | BruceBlock

Kalarepa dla zdrowia

Kapustowate warzywo wyróżnia się wieloma zdrowotnymi właściwościami, a ponieważ można je spożywać na surowo, aż wypada to robić i nie tracić żadnej z tych imponujących korzyści wskutek obróbki termicznej. To dlatego tak często zalecane są surówki z kalarepy.

Jej silnym działaniem przeciwbakteryjnym i grzybobójczym zachwycają się lekarze i wskazują je jako skuteczne profilaktyczne działanie przeciw wrzodom żołądka. Ponadto kalarepa wymieniana jest jako wsparcie dla mózgu i całego układu nerwowego: przeciwdziała depresji i poprawia pamięć. Przeciwzapalne i antyoksydacyjne właściwości warzywa wynikają z dużej zawartości witaminy C, a jako bogate źródło żelaza — chroni przed anemią.

Warto również podkreślić fakt, że kalarepa składa się w dużej mierze z błonnika pokarmowego i wody. To oznacza, że jest ona doskonałym środkiem wspierającym odchudzanie. 27 kalorii na 100 gramów produktu z całą pewnością nie obciąży organizmu, za to pozostawi go sytym na długo!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także