InspiracjeZapomniany rodzaj mięsa. Przed laty królował na polskich stołach
Zapomniany rodzaj mięsa. Przed laty królował na polskich stołach
W dawnych czasach, w tradycyjnej kuchni polskiej, kapłony były niezwykle popularnym składnikiem wielu potraw. Niestety, z czasem ta droższa forma hodowli została wyparta przez bardziej ekonomiczną, szybką i tanią hodowlę brojlerów. Warto jednak od czasu do czasu sięgnąć po ten zapomniany produkt.
Kapłon
12.06.2024 10:34
Kapłon to określenie na młodego koguta, który został poddany zabiegowi kastracji. Procedura ta jest przeprowadzana zazwyczaj, gdy ptak osiąga wiek sześciu tygodni. Głównym celem kastracji jest spowolnienie przemiany materii w organizmie koguta, co skutkuje znacznym przyrostem jego masy ciała. Dodatkowo, mięso kapłona staje się bardziej delikatne i soczyste.
Pierwszy raz kupiłam kapłona i to z rasy zielononóżki postanowiłam nie kombinować, tylko przygotować go według starego przepisu. Sięgnęłam do "Kucharki Litewskiej" Wincenty Zawadzkiej - pisze Joanna Krzewińska, autorka bloga "Królestwo garów".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kapłon z sosem jałowcowym - przepis
Składniki:
- 1 kapłon,
- 1/2 łyżeczki jagód jałowca,
- 2 łyżki masła,
- 3/4 szklanki bułki tartej,
- 3 jajka,
- 1/4 łyżeczki jałowca,
- 2 łyżki masła,
- sól
Sposób przygotowania:
- Kapłona oczyścić, odciąć głowę, nogi, końcówki skrzydełek, umyć, osuszyć. Jałowiec utłuc i zmieszać z bułką tartą, masłem i jajkami. Wypełnić kapłona farszem - wypełnić od strony kupra i od strony szyi.
- Dziury spiąć wykałaczkami, a następnie wykałaczki obwiązać nitką. Posmarować masłem wymieszanym z utłuczonym jałowcem.
- Kapłona włożyć do worka do pieczenia, zamknąć. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 140 stopni. Piec, aż temperatura w środku osiągnie 72 stopnie.
- Wyjąć i odstawić, aby odpoczął na około 5-10 minut, w tym czasie temperatura wewnątrz jeszcze się podniesie.